USG ślinianek

UMÓW WIZYTĘ

USG ślinianek to badanie służące ocenie morfologicznej gruczołów ślinowych. Umożliwia ono wykrycie obecności torbieli i guzów oraz pozwala określić wielkość ślinianek. Na czym polega i jak wygląda badanie USG ślinianek? W jakim celu wykonuje się tego typu badania i kto powinien się na nie zdecydować?

 

Co wykrywa USG ślinianek?

Ślinianki to parzyste gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie śliny. Wyróżnia się trzy pary ślinianek – przyuszne, podjęzykowe i podżuchwowe. Schorzenia ślinianek, mimo że są stosunkowo rzadkie, to należą do wyjątkowo nieprzyjemnych. Nieprawidłowości można wykrywać za pomocą prostego badania ultrasonograficznego. USG ślinianek stanowi najłatwiej dostępną metodę służącą obrazowaniu gruczołów ślinowych. Celem badania USG gruczołów ślinowych jest ocena wielkości ślinianek, a także zróżnicowanie przyczyn ich powiększenia, które może być wynikiem zapalenia, guza czy kamicy. Badanie ultrasonograficzne pozwala na zobrazowanie nawet niewielkich zmian w strukturze gruczołu. USG umożliwia diagnozę wielu różnych nieprawidłowości. W tym znaczeniu objawami wskazującymi na celowość wykonania USG ślinianek jest:

podejrzenie lub już rozpoznane schorzenie ślinianek (np. gruczolak ślinianki),

asymetria szyi,

powiększenie szyi po obu stronach,

powiększenie węzłów chłonnych,

bolesny guz na szyi, trudności w połykaniu.

Badanie ultrasonograficzne ślinianek jest całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie. Może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

 

Jak się przygotować do badania USG ślinianek?

USG ślinianek jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego gruczołów ślinowych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto wskazać, że pacjenci skierowani na USG ślinianek stosunkowo często wymagają wykonania USG szyi, a także przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych.

 

Jak wygląda USG ślinianek?

Badanie USG ślinianek poprzedza wywiad lekarski, podczas którego lekarz specjalista ustala dolegliwości występujące u pacjenta. Następnie lekarz przechodzi do wykonania właściwego badania. USG ślinianek przeprowadzane jest w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową oraz odsłoniętą szyją. Rejon objęty badaniem pokrywany jest specjalnym żelem umożliwiającym wykonanie USG. W trakcie badania lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu po szyi i ocenia wielkość gruczołu, wielkość węzłów chłonnych oraz strukturę miąższu. W sytuacji wykrycia zmian, lekarz mierzy ich wielkość oraz ustala położenie. Wynik badania uzyskiwany jest natychmiast i widoczny na ekranie aparatu ultrasonograficznego, dodatkowo lekarz ma możliwość wykonania zdjęć badanego gruczołu. Wynik i opis badania udostępniany jest pacjentowi zaraz po wykonaniu USG ślinianek.

 

Przeciwwskazania do wykonania badania USG ślinianek

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania USG ślinianek są rany otwarte lub oparzenia w polu objętym diagnostyką. Poza tym nie ma innych przeciwwskazań do poddania się badaniu ultrasonograficznemu.

 

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ