Czym jest waginoplastyka, jakie ma wady i zalety?

Waginoplastyka stanowi najczęściej wykonywaną procedurę chirurgiczną z zakresu ginekologii plastycznej. Na zabieg decydują się najczęściej kobiety, u których doszło do pęknięcia i/lub rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy oraz uszkodzenia mięśni dna miednicy. Zazwyczaj uszkodzeniu owych mięśni towarzyszy powiększenie wejścia do pochwy oraz jej przedsionka, a także obniżenie krocza. Pojawiają się zatem pytania, na czym zatem polega plastyka pochwy? Co oznacza i co daje waginoplastyka?

 

Co to jest waginoplastyka?

Waginoplastyka jest zabiegiem ginekologii estetycznej. Operacja plastyczna polega na zwężeniu ścian pochwy oraz poprawie jędrności i napięcia jej mięśni. Warto wskazać, że plastyka pochwy zazwyczaj nie jest operacją izolowaną. Poza plastyką pochwy bowiem często dokonywana jest także plastyka przedsionka pochwy i krocza – kompleksowa operacja określana jest jako waginoperineointroitoplastyka.

 

Kiedy wykonać plastykę pochwy?

Plastyka pochwy i krocza przeprowadzana jest zazwyczaj u kobiet, które przeszły co najmniej jeden poród naturalny. Należy zatem wskazać, że waginoplastyka wskazana jest kobietom, które odczuwają spadek satysfakcji seksualnej i „luzy” podczas penetracji. Powodem tego jest rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenie mięśni dna miednicy, przez które może dojść do obniżenia się krocza, powiększenia przedsionka, a także wejścia do pochwy. Z tego względu zabieg warto wykonać również w sytuacji obniżenia, czyli wysuwania się przez szparę sromową ścian pochwy (zarówno przedniej, jak i tylnej). Luźna pochwa może bowiem powodować dyskomfort nie tylko w sytuacjach intymnych, ale również podczas normalnego funkcjonowania (powietrze czy woda dostająca się do waginy). Należy wskazać, że waginoplastykę warto wykonać także u kobiet, które zostały dotknięte zmianami w obrębie pochwy na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej.

 

Plastyka pochwy to zabieg, który może być przeprowadzony u kobiet cierpiących na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, który charakteryzuje się szczątkową pochwą lub całkowitym jej brakiem. W tym przypadku waginoplastyka polega na rekonstrukcji lub wytworzeniu pochwy.

 

Zalety plastyki pochwy

Waginoplastyka umożliwia wyeliminowanie problemów związanych z rozluźnieniem mięśni pochwy i pozwala na skorygowanie jej szerokości. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również funkcjonalność narządów rodnych. Niemniej jednak plastyka pochwy to zabieg, który wykonywany jest nie tylko ze względów zdrowotnych. Poddanie się operacji bowiem pozytywnie wpływa na doznania seksualne obojga partnerów, a pożycie seksualne staje się bardziej satysfakcjonujące. Waginoplastyka to również doskonały zabieg dla kobiet, które chcą poprawić wygląd pochwy – ujędrnić i wzmocnić napięcie mięśni.

 

Wady waginoplastyki

Waginoplastyka, podobnie jak każdy inny zabieg, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Należy podkreślić, że pojawiają się one niezwykle rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Dlatego też kobiety w obawie przed możliwymi komplikacjami odwlekają decyzję z poddaniem się plastyce pochwy. W praktyce jednak do poważnych powikłań dochodzi w niewielu przypadkach. Z reguły skutki uboczne waginoplastyki wiążą się przede wszystkim z obrzękiem, okresową tkliwością i zasinieniem operowanych okolic intymnych. W związku z tym po operacji pacjentkom może towarzyszyć dyskomfort. Warto wskazać, że waginoplastyka wiąże się z czasową koniecznością zachowania abstynencji seksualnej. W tym znaczeniu przez okres 5-6 tygodni należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Wadą plastyki pochwy jest również stosunkowo długi okres rekonwalescencji, niemniej jednak nie możliwości skrócenia czasu gojenia się ran. Dla niektórych kobiet, szczególnie aktywnych fizycznie, dużą wadą jest konieczność zrezygnowania z uprawiania sportu. Do aktywności fizycznej w tym znaczeniu można powrócić po kilku tygodniach lub miesiącach, w zależności od intensywności ćwiczeń.

 

Czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Plastyka pochwy – zarówno przednia, jak i tylna – pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów, które przekładają się na znaczną poprawę jakości życia seksualnego i funkcjonalności narządów płciowych. Ponadto waginoplastyka umożliwia wyeliminowanie dyskomfortu pojawiającego się podczas wykonywania codziennych czynności, który wynika z obniżonego napięcia mięśni pochwy. Warto podkreślić, że efekt plastyki pochwy jest trwały.

 

Czy warto wykonać zabieg waginoplastyki?

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest poprawa funkcjonalności narządów płciowych i wyeliminowanie dyskomfortu związanego z rozluźnieniem ścian pochwy. Dlatego też kobiety decydujące się na zabieg plastyki pochwy kieruje chęć, a niekiedy nawet potrzeba poprawy jakości życia seksualnego i funkcjonalności narządów płciowych. Operacja plastyczna pochwy bowiem nierzadko stanowi jedyny sposób, który pozwala na poprawę codziennego funkcjonowania, doznań w trakcie seksu i osiągania orgazmu. Z tego powodu waginoplastykę warto wykonać, kiedy pojawia się znaczny dyskomfort nie tylko w sytuacjach intymnych, ale również podczas codziennych aktywności.

O autorze

Michał Barwijuk

 

Doświadczenie:
Michał Barwijuk ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny. Jest ginekologiem plastycznym oraz specjalistą położnictwa i ginekologii. 

Przez prawie dekadę pracował na oddziale Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Warszawie.

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik operacyjnych i rekonstrukcyjnych w ginekologii plastycznej oraz z małoinwazyjnych technik takich jak: lasery, terapie ultradźwiękami, osoczem bogatopłytkowym, fibryną, kwasem hialuronowym i innymi w małoinwazyjnej ginekologii plastycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie (USA).

Współautor dwóch książek:
„Ginekologia Plastyczna – Chirurgia narządów intymnych kobiety – M. Goodman wydanej w kwietniu 2018 r. jako I wydanie polskie przez PZWL
„Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej” wydanej w październiku 2018 r. przez PZWL

Autor i współautor oraz badacz licznych badań naukowych i eksperymentalnych z dziedziny ginekologii plastycznej i estetycznej.

Osiągnięcia lekarza:
Do głównych osiągnięć dr. Michała Barwijuka można zaliczyć znaczny udział we wdrażaniu najnowszych technologii medycznych (autor i współautor oraz badacz w licznych badaniach naukowych i eksperymentalnych z dziedziny ginekologii plastycznej i estetycznej). Jest również współorganizatorem szkoleń dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej podczas których przeszkolił blisko 400 lekarzy. Warsztaty umożliwiają kursantom podwyższanie kwalifikacji z dziedziny ginekologii plastycznej zarówno w teorii, jak i w praktyce. Podczas szkoleń uczestnicy poznają techniki zabiegowe takie jak liporedukcja wzgórka łonowego i wewnętrznej powierzchni ud, waginoperineointroitoplastyka (plastyka pochwy, przedsionka pochwy i krocza), labiominoro i labiomajoroplastyka (plastyka warg sromowych mniejszych i większych) czy hoodofrenuloplastyka (plastyka napletka i wędzidełka łechtaczki). Prowadził też szkolenia w Centrum Edukacji Medycznej (CEMED) na preparatach nieutrwalonych.

Wielokrotnie był zapraszany do grona wykładowców najbardziej prestiżowych wydarzeń naukowych m.in. „III Europejski Kongres Ginekologii Estetycznej – ESAG” w Londynie, „Generation, Regeneration Biobridge European Conference” w Wenecji, „I Światowy kongres Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Estetycznej” – RECOGYN w New Delhi, czy „World Congress of the International Society of Cosmetogynecology” w Stanach Zjednoczonych z wykładami z zakresu wykorzystania osocza bogatopłytkowego w małoinwazyjnej ginekologii plastycznej oraz terapii ultradźwiękami (HIFU).

Uczestniczył w wielu szkoleniach z zakresu ginekologii plastycznej w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Anglii.

Jest również współredaktorem naukowym książki pt. „Ginekologia Plastyczna – Chirurgia narządów intymnych kobiety – M. Goodman wydanej w kwietniu 2018 r. jako I wydanie polskie przez PZWL oraz książki „Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej” wydanej w październiku 2018 r. przez PZWL

Publikacje:
„Zastosowanie osocza w ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej”, czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej (01/2018)
„Historia ginekologii plastycznej” Czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej (02/2018) „Invasive aesthetic gynecology trends in Poland between 2010 and 2016: multicenter Experience” An International Journal of Surgical Reconstruction JPRAS (06/2018)
„Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej” – Analiza przypadków w ginekologii i położnictwie PZWL nr 3/2017
„Zastosowanie systemu Vaginal narrower” – Analiza przypadków w ginekologii i położnictwie PZWL nr 4/2015 „Skuteczność i tolerancja morfiny podanej dożylnie metodą PCA (analgezja kontrolowana przez pacjenta) u pacjentek po cięciach cesarskich” Ginekologia Polska 6/2015

 

Godziny przyjęć:
poniedziałek | 9.00 – 10.00
wtorek | 14.30-18.30
środa | 9.00 – 10.00
czwartek | 9:00-14:00

*Powyżej wymienione godziny nie są sztywnymi ramami czasowymi a każda wizyta powinna być ustalona telefonicznie lub mailowo
*Inne godziny przyjęć ustalane są indywidualnie