Czym jest waginoplastyka, jakie ma wady i zalety?

Waginoplastyka stanowi najczęściej wykonywaną procedurę chirurgiczną z zakresu ginekologii plastycznej. Na zabieg decydują się najczęściej kobiety, u których doszło do pęknięcia i/lub rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy oraz uszkodzenia mięśni dna miednicy. Zazwyczaj uszkodzeniu owych mięśni towarzyszy powiększenie wejścia do pochwy oraz jej przedsionka, a także obniżenie krocza. Pojawiają się zatem pytania, na czym zatem polega plastyka pochwy? Co oznacza i co daje waginoplastyka?

 

Co to jest waginoplastyka?

Waginoplastyka jest zabiegiem ginekologii estetycznej. Operacja plastyczna polega na zwężeniu ścian pochwy oraz poprawie jędrności i napięcia jej mięśni. Warto wskazać, że plastyka pochwy zazwyczaj nie jest operacją izolowaną. Poza plastyką pochwy bowiem często dokonywana jest także plastyka przedsionka pochwy i krocza – kompleksowa operacja określana jest jako waginoperineointroitoplastyka.

 

Kiedy wykonać plastykę pochwy?

Plastyka pochwy i krocza przeprowadzana jest zazwyczaj u kobiet, które przeszły co najmniej jeden poród naturalny. Należy zatem wskazać, że waginoplastyka wskazana jest kobietom, które odczuwają spadek satysfakcji seksualnej i „luzy” podczas penetracji. Powodem tego jest rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenie mięśni dna miednicy, przez które może dojść do obniżenia się krocza, powiększenia przedsionka, a także wejścia do pochwy. Z tego względu zabieg warto wykonać również w sytuacji obniżenia, czyli wysuwania się przez szparę sromową ścian pochwy (zarówno przedniej, jak i tylnej). Luźna pochwa może bowiem powodować dyskomfort nie tylko w sytuacjach intymnych, ale również podczas normalnego funkcjonowania (powietrze czy woda dostająca się do waginy). Należy wskazać, że waginoplastykę warto wykonać także u kobiet, które zostały dotknięte zmianami w obrębie pochwy na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej.

 

Plastyka pochwy to zabieg, który może być przeprowadzony u kobiet cierpiących na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, który charakteryzuje się szczątkową pochwą lub całkowitym jej brakiem. W tym przypadku waginoplastyka polega na rekonstrukcji lub wytworzeniu pochwy.

 

Zalety plastyki pochwy

Waginoplastyka umożliwia wyeliminowanie problemów związanych z rozluźnieniem mięśni pochwy i pozwala na skorygowanie jej szerokości. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również funkcjonalność narządów rodnych. Niemniej jednak plastyka pochwy to zabieg, który wykonywany jest nie tylko ze względów zdrowotnych. Poddanie się operacji bowiem pozytywnie wpływa na doznania seksualne obojga partnerów, a pożycie seksualne staje się bardziej satysfakcjonujące. Waginoplastyka to również doskonały zabieg dla kobiet, które chcą poprawić wygląd pochwy – ujędrnić i wzmocnić napięcie mięśni.

 

Wady waginoplastyki

Waginoplastyka, podobnie jak każdy inny zabieg, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Należy podkreślić, że pojawiają się one niezwykle rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Dlatego też kobiety w obawie przed możliwymi komplikacjami odwlekają decyzję z poddaniem się plastyce pochwy. W praktyce jednak do poważnych powikłań dochodzi w niewielu przypadkach. Z reguły skutki uboczne waginoplastyki wiążą się przede wszystkim z obrzękiem, okresową tkliwością i zasinieniem operowanych okolic intymnych. W związku z tym po operacji pacjentkom może towarzyszyć dyskomfort. Warto wskazać, że waginoplastyka wiąże się z czasową koniecznością zachowania abstynencji seksualnej. W tym znaczeniu przez okres 5-6 tygodni należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Wadą plastyki pochwy jest również stosunkowo długi okres rekonwalescencji, niemniej jednak nie ma możliwości skrócenia czasu gojenia się ran. Dla niektórych kobiet, szczególnie aktywnych fizycznie, dużą wadą jest konieczność zrezygnowania z uprawiania sportu. Do aktywności fizycznej w tym znaczeniu można powrócić po kilku tygodniach lub miesiącach, w zależności od intensywności ćwiczeń.

 

Czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Plastyka pochwy – zarówno przednia, jak i tylna – pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów, które przekładają się na znaczną poprawę jakości życia seksualnego i funkcjonalności narządów płciowych. Ponadto waginoplastyka umożliwia wyeliminowanie dyskomfortu pojawiającego się podczas wykonywania codziennych czynności, który wynika z obniżonego napięcia mięśni pochwy. Warto podkreślić, że efekt plastyki pochwy jest trwały.

 

Czy warto wykonać zabieg waginoplastyki?

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest poprawa funkcjonalności narządów płciowych i wyeliminowanie dyskomfortu związanego z rozluźnieniem ścian pochwy. Dlatego też kobiety decydujące się na zabieg plastyki pochwy kieruje chęć, a niekiedy nawet potrzeba poprawy jakości życia seksualnego i funkcjonalności narządów płciowych. Operacja plastyczna pochwy bowiem nierzadko stanowi jedyny sposób, który pozwala na poprawę codziennego funkcjonowania, doznań w trakcie seksu i osiągania orgazmu. Z tego powodu waginoplastykę warto wykonać, kiedy pojawia się znaczny dyskomfort nie tylko w sytuacjach intymnych, ale również podczas codziennych aktywności.

O autorze

Michał Barwijuk

Ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny. Jest chirurgiem i ginekologiem plastycznym oraz specjalistą położnictwa i ginekologii.

Przez prawie dekadę pracował na oddziale Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Warszawie (obecnie Państwowy Instytut Medyczny).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Na przestrzeni ponad dekady przeszkolił ponad 500 specjalistów z technik inwazyjnych i małoinwazyjnych. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie (USA).

Jest współautorem dwóch książek:

"Ginekologia Plastyczna - Chirurgia narządów intymnych kobiety" oraz „Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej". Obie pozycje wydane zostały w 2018 r. przez wydawnictwo naukowe PZWL.

Autor/współautor oraz badacz w badaniach naukowych i eksperymentalnych z dziedziny ginekologii plastycznej i estetycznej. Do ważnych osiągnięć doktora można zaliczyć znaczny udział we wdrażaniu najnowszych technologii medycznych. Obecnie po otwarciu Ośrodka Badań Klinicznych Barwijuk Clinics rozszerzył portfolio zagadnień będących przedmiotem badań naukowych o pozostałe dziedziny medycyny.

Wielokrotnie był zapraszany do grona wykładowców w Polsce, ale także za granicą, m.in. na Europejski Kongres Ginekologii Estetycznej – ESAG, „Europejski Kongres Medycyny Regeneracyjnej "Biobridge" „ Światowy Kongres Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Estetycznej” – RECOGYN, czy „Światowy Kongres Kosmetoginekologii - ISCG”.

Godziny przyjęć:

poniedziałek | 9.00 – 10.00
wtorek | 14.30-18.30
środa | 9.00 – 10.00
czwartek | 9:00-14:00

*Powyżej wymienione godziny nie są sztywnymi ramami czasowymi, a każda wizyta powinna być ustalona telefonicznie lub mailowo *Inne godziny przyjęć ustalane są indywidualnie