USG piersi

UMÓW WIZYTĘ

USG piersi to badanie obrazowe biustu z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to podstawowe badanie obrazowe piersi, zalecane wszystkim kobietom również młodym, a szczególnie tym w podwyższonej grupie ryzyka, których mamy lub babcie chorowały na raka piersi. Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić budowę anatomiczną gruczołu piersiowego i wykryć większość zmian w obrębie piersi.

 

USG piersi, czyli USG sutków

Nierzadko można się spotkać z określeniem USG sutków, to jednak nic innego jak właśnie USG piersi – w języku anatomicznym sutki to cała pierś, a to, co w języku potocznym nazywane jest sutkami to brodawki sutkowe i tzw. otoczki brodawek sutkowych, inaczej aureole. Badanie USG piersi, określane również jako sonomammografia, służy nie tylko ocenie struktury gruczołu sutkowego, ale także obecności ewentualnych zmian patologicznych. Dodatkowo w badaniu można określić szerokość przewodów mlekowych, co ma istotne znaczenie w przypadku niektórych schorzeń dotyczących gruczołów piersiowych (np. brodawczaki przewodów mlekowych).

 

USG piersi stanowi jedną z najważniejszych metod wspomagających diagnozowanie nowotworów piersi. Przeprowadzenie badania pozwala na wykrycie zmian o charakterze torbieli czy postawienie wstępnego rozpoznania włókniakogruczolaków. Torbiele to najczęściej występujące zmiany w piersiach, które zazwyczaj nie wymagają dalszej diagnostyki (o tym jednak decyduje lekarz w trakcie badania, po uwzględnieniu wszystkich zebranych informacji od pacjentki, jak również na podstawie obrazów uzyskanych w USG).

 

Każda nowo wykryta zmiana lita w piersiach wymaga albo obserwacji przez 36 miesięcy (zgodnie z zaleceniami American College of Radiology, ACR), albo dalszej diagnostyki, takiej jak mammografia lub biopsja. Niekiedy w celu weryfikacji zmiany zalecane jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego.

 

Warto wskazać, że USG piersi bardzo często jest badaniem uzupełniającym mammografię, jak również badaniem stosowanym u młodych kobiet, u których duża gęstość tkanki gruczołowej utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia ocenę mammograficzną.

 

Kiedy robić USG piersi?

Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego biustu jest:

ból piersi

wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej

zmiana w piersi (nierzadko wyczuwana podczas samodzielnego badania palpacyjnego)

występowanie raka sutka w rodzinie

stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub hormonalnej antykoncepcji

badania kontrolne zmian, które zostały wykryte wcześniej

ZALECENIA WIĘKSZOŚCI TOWARZYSTW RADIOLOGICZNYCH, GINEKOLOGICZNYCH ORAZ ONKOLOGICZNYCH ZGADZAJĄ SIĘ, IŻ każda kobieta po 35. r.ż. powinna wykonywać kontrolne USG piersi raz w roku.

W którym dniu cyklu najlepiej wykonać badanie USG piersi?

USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu!!!

 

Owszem gospodarka hormonalna ma wpływ na wygląd gruczołu sutkowego (każda kobieta może sama zauważyć, że piersi przed krwawieniem miesięcznym robią się pełniejsze, to nic innego jak zgromadzona woda) jednak nie ma to wpływu na możliwość wykrywania nieprawidłowych zmian w sutkach. W drugiej części cyklu piersi są zazwyczaj nabrzmiałe i bolesne, dlatego podczas badania może pojawić się dyskomfort i tylko z tego względu można wybrać inny dzień. Niemniej jednak w sytuacji wykrycia niepokojącego zgrubienia/ guzka lub innego objawu badanie należy wykonać jak najszybciej, niezależnie od dnia cyklu i ewentualnego dyskomfortu.

 

W jakim wieku zrobić USG piersi?

USG piersi może być wykonywane u wszystkich kobiet niezależnie od wieku. Profilaktycznie badaniom powinny poddać się szczególnie młode kobiety w wieku 20-35 lat, u których nie ma wskazań do wykonywania profilaktycznej mammografii. Badanie jest całkowicie bezpieczne – nieinwazyjne i bezbolesne.

 

Jak się przygotować do badania USG piersi?

USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

 

Na planowe badanie USG należy zabrać ze sobą poprzednie badania obrazowe piersi (opisy wraz ze zdjęciami) i udostępnić lekarzowi badającemu, ponieważ w profilaktyce raka piersi jednym z najistotniejszych elementów jest porównywanie wyglądu zmian wykrytych w poprzednio wykonanym badaniu do tego obrazu, który jest w dniu kolejnego badania  – czasem bardzo dyskretne zmiany wyglądu/wielkości lub unaczynienia wykrytych zmian mogą być wskazówką dla lekarza, że zmiana jednak nie jest łagodna i należy ją dalej diagnozować.

 

Jak wygląda badanie USG piersi?

Przed badaniem USG należy rozebrać się od pasa w górę. Rękę po stronie, po której znajduje się zmiana, należy ułożyć płasko nad głową w taki sposób, by uzyskać efekt maksymalnego napięcia/rozciągnięcia piersi. Na pierś następnie nakładany jest żel i przy pomocy głowicy wykonywane jest badanie USG.

 

Na czym polega USG piersi?

 W badaniu wykorzystywane są niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradźwięki, najczęściej o częstotliwości 1-10MHz. Za pomocą specjalnej sondy emitowane są w stronę piersi, odbijając się od tkanek gruczołu piersiowego, po czym odbite fale ultradźwiękowe przetwarzane są na impuls elektryczny. Wykorzystywane ultradźwięki są bezpieczne dla organizmu, a samo badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Badanie USG jest badaniem dokładnym i wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
Położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Aleksandra Anna Gołębiowska

Specjalista Dermatologii i Wenerologii Lekarz Medycyny Estetycznej

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ