USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne

UMÓW WIZYTĘ

USG ginekologiczne to badanie, które wykonywane jest profilaktycznie celem oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego, a także w przypadku podejrzenia i leczenia schorzeń organów płciowych.

Na czym polega USG przez powłoki brzuszne?
Co to jest USG ginekologiczne? USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne jest badaniem umożliwiającym ocenę stanu i budowy narządu rodnego kobiety, tj. trzonu macicy, kształtu i powierzchni macicy, a także jej położenia w miednicy małej oraz wstępną ocenę jajników. Badanie pozwala na wstępne wykrycie nieprawidłowości i na tej podstawie zlecenie dalszej diagnostyki tj. USG ginekologiczne sondą dopochwową. Podczas badania lekarz ginekolog wykorzystuje aparat ultrasonograficzny emitujący bezpieczne dla organizmu fale ultradźwiękowe, które odbiją się od struktur narządów rodnych. Dzięki temu odtwarzany jest obraz 2-,3- bądź 4-wymiarowy.

Kiedy wykonuje się USG ginekologiczne przez brzuch?
Kiedy robi się badanie USG ginekologiczne przezbrzuszne? USG ginekologiczne przez brzuch wykonuje się w przypadku:

krwawienia z dróg rodnych,
zaburzenia miesiączkowania,
bólów brzucha i podbrzusza,
zmian w obrębie jajników lub/i macicy,
polipów, przerostów, torbieli, mięśniaków,
zespołu policystycznych jajników,
niepłodności,
lokalizacji wewnętrznych środków antykoncepcyjnych,
problemów z donoszeniem ciąży.

Należy również podkreślić, że wskazaniem do przeprowadzenia USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne jest dziewictwo pacjentki poddającej się badaniu. Dodatkowo, w przypadku chorób narządów rodnych powodujących dolegliwości, badanie dopochwowe może być trudne do wykonania i powodować duży dyskomfort, dlatego wówczas przeprowadza się badanie przez powłoki brzuszne. Metoda obrazowania falami ultradźwiękowymi ma zastosowanie w diagnostyce nieprawidłowości narządu rodnego kobiety. Alternatywą jest USG dopochwowe. Kiedy wykonuje się USG transwaginalne?  Badanie przez pochwę wykonuje się u kobiet, które mają już za sobą pierwszy stosunek.

USG przez powłoki brzuszne w ciąży
USG ginekologiczne powłok brzusznych wykonywane jest u kobiet w ciąży. W 11. tygodniu ciąży badanie USG przez brzuch stanowi bezpieczną i z zupełności wystarczającą metodę badania rozwijającego się dziecka. USG przezbrzuszne pozwala na ustalenie wieku ciąży, położenia płodu oraz łożyska, a także rozpoznanie wad płodu, czy stwierdzenie jego zgonu. Dodatkowo USG ginekologiczne przezbrzuszne pozwala wykryć nieprawidłowości u matki, m.in. ustalenie źródła potencjalnego krwawienia czy przyczynę dolegliwości bólowych, których przyczyną może być zastój moczu w nerkach lub kamica pęcherzyka żółciowego.


Przeciwwskazania do USG przez powłoki brzuszne
 USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem. Jedynym przeciwwskazaniem są trudno gojące się, otwarte rany w rejonie poddawanym badaniu. W takiej sytuacji ucisk głowicy mógłby powodować dyskomfort i ból, a także możliwość infekcji.

Przygotowanie do USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne
 W przypadku badania USG ginekologicznego przeprowadzanego przez powłoki brzuszne konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przed badaniem ultrasonograficznym przez brzuch pęcherz moczowy powinien być wypełniony. Z tego powodu na godzinę przez USG zaleca się wypicie około 1-1,5 litra niegazowanej wody i do czasu badania wstrzymanie się z oddawaniem moczu. Dodatkowo badanie najlepiej jest wykonać na czczo lub co najmniej 6 godzin po lekkim posiłku.

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
Położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ