Toksyna botulinowa jest znana w medycynie od wielu lat, znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zeza, chorób neurologicznych czy achalazji przełyku. Jest to neurotoksyna pochodzenia naturalnego, wytwarzana przez bakterie Clostridium Botulinum.
W medycynie estetycznej stosuje się serotyp A. Toksyna botulinowa łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, gdzie poraża przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na zahamowaniu wydzielania neurotransmitera zakończeń nerwowych, czyli acetylocholiny, w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych.
W wyniku domięśniowego lub podskórnego podania toksyny botulinowej dochodzi do czasowego zablokowania czynności mięśni, co skutkuje ich rozluźnieniem oraz redukcją zmarszczek.Toksyna hamuje również wydzielanie gruczołów potowych.
Zabieg jest zwykle niebolesny, pacjent czuje lekkie pieczenie w miejscach wkłuć. Bezpośrednio po zabiegu mogą być widoczne punkty wkłuć, mogą też pojawić się drobne siniaki lub dyskretny obrzęk.
Rezultaty zabiegu zaczynają być widoczne po około 3-4 dniach, następnie narastają stopniowo do 2 tygodni. Efektami możemy się cieszyć przez okres około 4-6 miesięcy.
Wskazania do zabiegu:
- korekcja zmarszczek mimicznych twarzy
- leczenie nadmiernej potliwości w obrębie dłoni, stóp i pach