Dermoskopia jest metodą diagnostyczną służącą ocenie różnego rodzaju zmian skórnych. Począwszy od nowotworów złośliwych skóry, poprzez zmiany łagodne, takie jak na przykład brodawki łojotokowe czy włókniaki, aż do najczęściej diagnozowanych tą metodą zmian, czyli znamion melanocytowych.
Znamiona melanocytowe, potocznie nazywane „pieprzykami”, są łagodnymi zmianami, występującymi u każdego człowieka, szacuje się, że dorosła osoba ma ich minimum 20, ale ich liczba może sięgać nawet kilku tysięcy.
Diagnostyka za pomocą dermoskopu, czyli urządzenia, które powiększa zmianę jak mikroskop, pozwala z dość dużą dokładnością na odróżnienie łagodnych znamion od tych atypowych, stanowiących zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka lub od samego czerniaka. W ocenie dermoskoppwej oceniamy między innymi kształt znamienia, jego kolory oraz symetrię bądź asymetrię. Pomocny postawieniu diagnozy jest też wywiad, czyli relacja pacjenta na temat tego czy zmiana jest nowa, czy zmieniała się w ostatnim okresie, czy towarzyszy jej świąd.
Na badanie znamion należy przyjść nieopalonym, czyli najlepiej przed wakacjami lub już po zejściu opalenizny. Ocenę zmian skórnych utrudnia też nałożony na skórę samoopalacz, który maskuje naturalne barwy znamienia.
Raz w roku na ocenę dermoskopową znamion powinna się zdecydować każda osoba. W niektórych przypadkach badanie to wykonuje się częściej, na przykład w zespole znamion dysplastycznych lub w przypadku bardzo dużej ilości znamion. Podczas wizyty dermatolog ogląda zmiany i kwalifikuje je do usunięcia chirurgicznego, dalszej obserwacji w określonych ramach czasowych lub rutynowej kontroli raz w roku. Na zakończenie warto wspomnieć, że dermoskopia jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym oraz zupełnie niebolesnym, nie ma więc powodu aby się jej obawiać, szczególnie że czasem może uratować życie.