USG powłok brzusznych

USG powłok brzusznych

USG powłok brzusznych stanowi szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne badanie. Pozwala ono na dokładną ocenę rozejścia mięśni prostych brzucha, ewentualnych przepuklin, grubości tkanki tłuszczowej oraz wielkości zmian w tym obszarze.

 

Na czym polega USG powłok brzusznych i co ma na celu?

 

USG powłok brzusznych to badanie, podczas którego wykorzystuje się ultradźwięki do diagnozowania i obrazowanie tkanek. Aparat wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości w kierunku powłok brzucha. Fala ta odbija się echem i jest rejestrowana w przetworniku USG. Celem przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest ocena struktur tej części ciała. W tym znaczeniu ocenie ulegają struktury skóry i tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, ścięgien. Badanie jest nieinwazyjną, zupełnie bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju powłok brzusznych i wykrycie nieprawidłowości. Trzeba podkreślić, że USG powłok brzusznych nie należy mylić z badaniem USG ginekologicznym przez powłoki brzuszne czy też badaniem jamy brzusznej.

 

Kiedy należy wykonać USG powłok brzusznych?

Badanie USG powłok brzusznych wskazane jest przede wszystkim w przypadku istnienia wyczuwalnej pojedynczej lub mnogiej zmiany o charakterze drobnych guzków zlokalizowanych w obrębie tkanki podskórnej. Zmiany takie zwykle wykrywane są przypadkiem w wyniku badania palpacyjnego. W sytuacji, kiedy się powiększają, konieczne jest ich skontrolowanie poprzez wykonanie badania USG powłok brzusznych. Ponadto, USG powłok brzusznych umożliwia potwierdzenie rozejścia się mięśni prostych brzucha (najczęściej w wyniku przebytej ciąży) podejrzenia istnienia przepuklin i często wykonywane jest przed zabiegiem liposukcji brzucha oraz abdominoplastyki (plastyki powłok brzusznych).

 

Przygotowanie do USG powłok brzusznych

Przeprowadzenie badania USG powłok brzusznych nie wymaga odpowiedniego przygotowania jednak warto na takie badanie przyjść na czczo, gdyby jednak okazało się, iż konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badanie jamy brzusznej, dla którego przeszkodą w prawidłowej ocenie stanowi zaleganie treści pokarmowej oraz gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Z tego powodu na 6 godzin przed planowanym badaniem nie należy jeść, dopuszcza się jedynie picie w niewielkich ilościach niegazowanej wody. Na USG warto również przynieść poprzednie badania, o ile takie były wykonywane.

 

 Jak wygląda badanie USG powłok brzusznych?

USG powłok brzusznych stanowi całkowicie bezbolesne badanie, które trwa około 15-20 minut. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. USG wymaga odsłonięcia diagnozowanej części ciała. Lekarz specjalista pokrywa brzuch specjalnym żelem w celu uzyskania właściwego kontaktu głowicy aparatu ultrasonograficznego ze skórą i wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Podczas badania konieczne jest stosowanie się do instrukcji lekarza, oznacza to m.in. oddychanie zgodnie z zaleceniami. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę do brzucha i przesuwa ją po jego powierzchni, uzyskując obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. Podczas USG dokonuje się pomiarów powłok jamy brzusznej (najczęściej grubość tkanki tłuszczowej – przed zabiegiem liposukcji), zwracając szczególną uwagę na potencjalną obecność przepukliny np. Pępkowej oraz rozejście mięśni prostych brzucha. USG powłok brzusznych umożliwia wykrycie oraz diagnozę guzków i zgrubień zlokalizowanych w powłokach brzusznych.

 

Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepukliny pojawiają się w miejscach o osłabionej wytrzymałości/ oporności tkanek innymi słowy w miejscach, gdzie tkanki są osłabione dochodzi do powstania otworów, przez które przemieszczają się struktury/ narządy np. jamy brzusznej. Osobami narażonymi na powstanie przepuklin są między innymi pracownicy fizyczni (osoby dźwigające ciężkie przedmioty), osoby z nadwagą, kobiety po przebytych ciążach, osoby grające na instrumentach dętych, śpiewacy operowi.

Przepukliny dzielimy na brzuszne i inne. Wśród brzusznych przepuklin wyróżniamy m.in. przepukliny pachwinowe, udowe, pępkowe i w bliźnie pooperacyjnej.

Często spotykaną przepukliną jest przepuklina pępkowa a jej zawartość na początkowym etapie to wyłącznie tkanka tłuszczowa dopiero w kolejnych etapach zaawansowania dochodzi do przemieszczania się jelit w obręb worka przepuklinowego.

 

Przeciwskazania do przeprowadzenia USG powłok brzusznych:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest obecność otwartych ran w rejonie objętym badaniem oraz oparzenia w polu badania.

O autorze

Antonina Lisowska

Doświadczenie:

Antonina Lisowska ukończyła I Wydział Lekarski oraz studia doktoranckie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w II Zakładzie Radiologii Klinicznej Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym z pracą dyplomową – „Obrazowanie guzków płuc w Rezonansie Magnetycznym w porównaniu do Tomografii Komputerowej”.

W 2010 r. rozpoczęła rezydenturę z Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w II Zakładzie Radiologii Klinicznej SP CSK w Warszawie przy ul. Banacha 1 A.

Staż w zakresie diagnostyki chorób sutka odbyła w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli pod bezpośrednim i osobistym nadzorem kierownika Zakładu Radiologii lek. med. Iwonny Żelazowskiej-Cieślińskiej, który rozpoczął zawodową drogę w diagnostyce chorób sutka. Pani Doktor o sobie: „od lat swoją drogę zawodową widzę jako misje / powołanie do ratowania życia kobiet w odniesieniu do raka piersi, który w ostatnich latach jest czołówce zachorowań i zgonów na świecie – kobiet: matek , sióstr, córek, żon i przyjaciółek. Każda pacjentka, która wchodzi do mojego gabinetu to przede wszystkim jedna z nich, dlatego staram się otoczyć je wsparciem, rozmową i zrozumieniem obaw przed badaniem i jego wynikiem. Nie pozostawiam kobiet z samym wynikiem, wizyta trwa tak długo, aż obie uznamy, że wszystko zostało wystarczająco wyjaśnione, wytłumaczone. Pacjentka powinna wyjść z gabinetu z poczuciem, że wie co dalej, co oznacza opis wykonanego badania”.

Od 2010 r. wykonuje badania USG w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha 1 A oraz w prywatnych placówkach medycznych m.in. w Centrum Medycznym ENEL-MED. S A. przy Szpitalu Bielańskim im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, w Szpitalu Lux-Med , w KaarMed oraz w Centrum Medycznym Puławska (CMP).

W swoim dorobku ma udział w wielu międzynarodowych szkoleniach i kongresach.

2011 – 2012 prestiżowe szkolenia w zakresie mammografii prowadzone osobiście przez prof. Laszlo Tabar oraz prof. Roland Holland

2009-2019 European Congress of Radiology (ECR) w Wiedniu

2014 ECR – wygłoszenie autorskiego przemówienia mającego bezpośredni związek z tematem pracy doktorskiej

04.2017 Adexilis Academy -Complementary Breast Diagnosis Course, Kraków

11.2017 Kompleksowa Diagnostyka Piersi - mammografia, Tomosynteza, CT, MRI - kurs i warsztaty, Łodź

10.2019 Biopsja Piersi pod kontrolą USG, Cholerzyn

Była wykładowcą dla studentów I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), jak również studentów ratownictwa (WUM) i wydziału pielęgniarstwa. Brała udział w szkoleniu podyplomowym pielęgniarek jak również studentów wydziału pielęgniarstwa z Warszawskiej Uczelni im. Marii Skłodowskiej-Currie

Specjalizację ukończyła zdając Europejski Egzamin Specjalizacyjny (European Diploma in Radiology).

Pani doktor specjalizuje przede wszystkim w szeroko rozumianej diagnostyce obrazowej piersi:

  • z implantami
  • w ciąży
  • w laktacji
  • profilaktyczne
  • mężczyzn, w ginekomastii
  • w trakcie i po leczeniu onkologicznym