USG powłok brzusznych
USG powłok brzusznych stanowi szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne badanie. Pozwala ono na dokładną ocenę rozejścia mięśni prostych brzucha, ewentualnych przepuklin, grubości tkanki tłuszczowej oraz wielkości zmian w tym obszarze.
Na czym polega USG powłok brzusznych i co ma na celu?
USG powłok brzusznych to badanie, podczas którego wykorzystuje się ultradźwięki do diagnozowania i obrazowanie tkanek. Aparat wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości w kierunku powłok brzucha. Fala ta odbija się echem i jest rejestrowana w przetworniku USG. Celem przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest ocena struktur tej części ciała. W tym znaczeniu ocenie ulegają struktury skóry i tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, ścięgien. Badanie jest nieinwazyjną, zupełnie bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju powłok brzusznych i wykrycie nieprawidłowości. Trzeba podkreślić, że USG powłok brzusznych nie należy mylić z badaniem USG ginekologicznym przez powłoki brzuszne czy też badaniem jamy brzusznej.
Kiedy należy wykonać USG powłok brzusznych?
Badanie USG powłok brzusznych wskazane jest przede wszystkim w przypadku istnienia wyczuwalnej pojedynczej lub mnogiej zmiany o charakterze drobnych guzków zlokalizowanych w obrębie tkanki podskórnej. Zmiany takie zwykle wykrywane są przypadkiem w wyniku badania palpacyjnego. W sytuacji, kiedy się powiększają, konieczne jest ich skontrolowanie poprzez wykonanie badania USG powłok brzusznych. Ponadto, USG powłok brzusznych umożliwia potwierdzenie rozejścia się mięśni prostych brzucha (najczęściej w wyniku przebytej ciąży) podejrzenia istnienia przepuklin i często wykonywane jest przed zabiegiem liposukcji brzucha oraz abdominoplastyki (plastyki powłok brzusznych).
Przygotowanie do USG powłok brzusznych
Przeprowadzenie badania USG powłok brzusznych nie wymaga odpowiedniego przygotowania jednak warto na takie badanie przyjść na czczo, gdyby jednak okazało się, iż konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badanie jamy brzusznej, dla którego przeszkodą w prawidłowej ocenie stanowi zaleganie treści pokarmowej oraz gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Z tego powodu na 6 godzin przed planowanym badaniem nie należy jeść, dopuszcza się jedynie picie w niewielkich ilościach niegazowanej wody. Na USG warto również przynieść poprzednie badania, o ile takie były wykonywane.
Jak wygląda badanie USG powłok brzusznych?
USG powłok brzusznych stanowi całkowicie bezbolesne badanie, które trwa około 15-20 minut. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. USG wymaga odsłonięcia diagnozowanej części ciała. Lekarz specjalista pokrywa brzuch specjalnym żelem w celu uzyskania właściwego kontaktu głowicy aparatu ultrasonograficznego ze skórą i wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Podczas badania konieczne jest stosowanie się do instrukcji lekarza, oznacza to m.in. oddychanie zgodnie z zaleceniami. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę do brzucha i przesuwa ją po jego powierzchni, uzyskując obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. Podczas USG dokonuje się pomiarów powłok jamy brzusznej (najczęściej grubość tkanki tłuszczowej – przed zabiegiem liposukcji), zwracając szczególną uwagę na potencjalną obecność przepukliny np. Pępkowej oraz rozejście mięśni prostych brzucha. USG powłok brzusznych umożliwia wykrycie oraz diagnozę guzków i zgrubień zlokalizowanych w powłokach brzusznych.
Co to jest przepuklina pępkowa?
Przepukliny pojawiają się w miejscach o osłabionej wytrzymałości/ oporności tkanek innymi słowy w miejscach, gdzie tkanki są osłabione dochodzi do powstania otworów, przez które przemieszczają się struktury/ narządy np. jamy brzusznej. Osobami narażonymi na powstanie przepuklin są między innymi pracownicy fizyczni (osoby dźwigające ciężkie przedmioty), osoby z nadwagą, kobiety po przebytych ciążach, osoby grające na instrumentach dętych, śpiewacy operowi.
Przepukliny dzielimy na brzuszne i inne. Wśród brzusznych przepuklin wyróżniamy m.in. przepukliny pachwinowe, udowe, pępkowe i w bliźnie pooperacyjnej.
Często spotykaną przepukliną jest przepuklina pępkowa a jej zawartość na początkowym etapie to wyłącznie tkanka tłuszczowa dopiero w kolejnych etapach zaawansowania dochodzi do przemieszczania się jelit w obręb worka przepuklinowego.
Przeciwskazania do przeprowadzenia USG powłok brzusznych:
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest obecność otwartych ran w rejonie objętym badaniem oraz oparzenia w polu badania.