Zespół kanału nerwu łokciowego potocznie nazywany zespołem tunelu łokciowego lub zespołem rowka nerwu łokciowego jest neuropatią uciskową nerwu na wysokości łokcia. Przyczynami ucisku mogą być przebyte urazy, złamania, obecność dodatkowego mięśnia łokciowego który często zaczyna uciskać nerw po ćwiczeniach fizycznych jednak w większości przypadku przyczyna ucisku nie jest znana. Choroba częściej występuje u palaczy.
Jakie są objawy zespołu tunelu nerwu łokciowego?
W przeciwieństwie do zespołu cieśni nadgarstka w przypadku nerwu łokciowego często objawy ruchowe (osłabienie siły mięśniowej) dominują nad czuciowymi (w tym drętwieniami). Nasilają się one w trakcie zgięcia łokcia (np. rozmowa przez telefon) lub podpierania.
Drętwienia małego palca
Najczęściej dotyczą palca V („małego”) oraz połowy palca IV. W bardziej zaawansowanych stadiach dołącza się osłabienie czucia opuszek tych palców.
Osłabienie siły chwytu
Osłabienie najczęściej dotyczy siły chwytu oraz przywiedzenia kciuka i palca V (przyciśnięcia do palców sąsiadujących). Charakterystyczne jest „odstawanie” V palca.
Zanik mięśni
W późniejszych stadiach dołączają się zaniki mięśni międzykostnych objawiające się uwydatnienie kości śródręcza oraz zmniejszeniem masy mięśniowej między kciukiem a drugą kością śródręcza.
Ból po wewnętrznej stronie łokcia.
Ból najczęściej lokalizuje się po wewnętrznej stronie łokcia promieniując zarówno do barku jak i nadgarstka. Czasami może mieć charakter kłucia lub przechodzących „prądów”
Diagnostyka i leczenie zespołu tunelu nerwu łokciowego
Diagnostyka większości przypadków wymaga zarówno badania USG (które można wykonać na wizycie konsultacyjnej) oraz EMG (elektromiografii) w celu określenia stopnia ubytku przewodzenia włókien nerwu oraz oceny jego poziomu.
Wizyta kwalifikacyjna
Najlepiej na pierwszą wizytę przynieść uprzednio wykonane badanie EMG, jego analiza pozwoli na ocenę parametrów przewodzenia nerwu. Dodatkowo wykonane badanie USG w trakcie wizyty może pokazać dodatkowe przyczyny ucisku. W przypadku jednoznacznego wyniku EMG, badanie USG niej
Powrót do sprawności
Dolegliwości bólowe, jeśli występowały najczęściej ustępują zaraz po zabiegu lub w ciągu kilku dni. Drętwienia i poprawa czucia może zając dłuższy okres czasu. Od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym wskazane są ćwiczenia ręki w pełnym zakresie bez obciążenia. Szczegółowe informacje odnośnie postępowania otrzymacie Państwo na wypisie.
Zakończenie leczenia
Powrót do sprawności zajmuje około 4-6 tygodni. W przypadku pracy biurowej możliwy jest wcześniejszy powrót, po około 2 tygodniach. Ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej powinno wynosić około 3 miesiące.