Wazektomia – podwiązanie nasieniowodów

UMÓW WIZYTĘ
Wazektomia to zabieg, na który w Polsce decyduje się coraz więcej mężczyzn. Stanowi on bezpieczną i skuteczną formę męskiej antykoncepcji. Jak wygląda zabieg podwiązania nasieniowodów? lle trwa procedura? Jaki jest koszt podwiązania nasieniowodów?
 
Co to jest wazektomia? – definicja
Wazektomia to bezpieczna i skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym i nie wymaga specjalnego przygotowania. Za pomocą mikrochirurgii wykonywane jest przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Operacja podwiązania nasieniowodów może być wykonana w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym.
 
Jak wygląda i na czym polega zabieg wazektomii?
Zabieg polega na przecięciu skóry moszny w jednym lub dwóch miejscach i uwolnieniu nasieniowodów, które są następnie przecinane i podwiązywane lub koagulowane (prąd medyczny służący do zabliźnienia tkanek). Następnie nasieniowody są wsuwane do moszny, a na skórę zakładane są szwy, które z czasem się rozpuszczają (kilka tygodni). Blizny po zabiegu są niemal niewidoczne
Odmianą tej metody jest technika NO SCALPEL, czyli wazektomia bez skalpela. Przy tym zabiegu nie ma konieczności nacinania skóry, która jest jedynie rozsuwana specjalnym narzędziem. Dzięki temu Pacjenci mają jeszcze wyższy poziom komfortu związany z przebytą wazektomią. Większość Pacjentów wraca do swoich codziennych czynności już w kilka dni po zabiegu – z reguły decydują się na 2-3 dni odpoczynku od pracy. Jest to czas, kiedy pacjenci odczuwają coś, co zwykle nazywają dyskomfortem.
 
Jak długo trwa wazektomia?
Procedura podwiązania nasieniowodów trwa zazwyczaj około 20 minut. Warto jednak wskazać, że w zależności od anatomii przebiegu nasieniowodu zabieg może trwać dłużej.
 
Czy wazektomia jest bolesna?
Wazektomia to zabieg, który jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu jednak mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można łagodzić środkami przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty.
 
Czy wazektomia jest odwracalna?
W Stanach Zjednoczonych każdego roku ok 5% wazektomii jest odwracanych. Odwrócenie wazektomii to zabieg technicznie możliwy i wykonalny. Jest to jednak bardzo trudna, długa i kosztowna operacja. W doświadczonych zespołach chirurgicznych przywrócenie drożności nasieniowodów sięga blisko 100%. Należy jednak pamiętać, że samo przywrócenie plemników w nasieniu nie oznacza jeszcze ciąży i posiadania dzieci. Dlatego należy podkreślić, że rewazektomia nie zawsze oznacza przywrócenia płodności.
 
Mity na temat wazektomii:
Czy wazektomia jest szkodliwa? Czasami można trafić na rozmaite informacje dotyczące wazektomii, zwłaszcza w internecie. Część z nich jest absolutnie nieprawdziwa i niepotwierdzona. Nigdy nie udowodniono, żeby wazektomia podnosiła ryzyko zawału serca czy udaru i nie też ma związku z rozwojem miażdżycy. Wazektomia nie szkodzi, nigdy nie udowodniono wpływu wazektomii na ryzyko rozwoju raka prostaty. Doniesienia na ten temat są oparte na słabej jakości badaniach. Żadne wytyczne naukowe towarzystw urologicznych czy andrologicznych nie wiążą wazektomii z ryzykiem tej choroby. W internecie można znaleźć również informacje wiążące wazektomię nawet z demencją. To również są błędnie wyciągane wnioski z badań naukowych o wątpliwej jakości, a co za tym idzie, nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających taką teorię. Co więcej, aby otrzymać dobrej jakości wiedzę medyczną na powyższe tematy potrzeba min. 10-20 lat badań i obserwacji Pacjentów poddanych wazektomii, a jak do tej pory nie ma żadnych przesłanek na ten temat.
 
Wskazania do wazektomii:
Metoda ta jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci.
 
Przeciwwskazania do wazektomii:
• duży wodniak jąder,
• masywne zrosty pooperacyjne, powstałe po operacji żylaków lub przepukliny,
• duża przepuklina pachwinowa z przemieszczeniem jelit do worka mosznowego,
• zakażenie narządów płciowych (jest to czasowe przeciwwskazanie – do momentu wyleczenia zakażenia antybiotykami),
• zaburzenia krzepliwości krwi (nieleczona hemofilia).
 
Zalecenia przedoperacyjne
• W dniu zabiegu należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć okolice intymne.
• Przed zabiegiem nie trzeba odstawiać kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio) w dawce 75 mg. Jeżeli Pacjent przyjmuje taki lek w dawce wyższej niż 75 mg należy skontaktować się z lekarzem, który przepisał ten lek. Lekarz wyda zalecenia co do możliwości zmiany dawki na mniejszą.
• W przypadku przyjmowania innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał taki lek. Lekarz zmieni wówczas przyjmowany lek na taki, który nie zwiększa ryzyka krwawienia.
Podczas wizyty kwalifikującej do ewentualnego zabiegu konsultujący Pacjenta specjalista zapyta m.in. o:
• towarzyszące choroby - konieczne jest przyniesienie całej posiadanej dokumentacji medycznej, nie tylko dotyczącej chorób leczonych obecnie, ale także dotyczącej rozpoznania i leczenia chorób przebytych w przeszłości.
• przyjmowane leki - należy zabrać ze sobą spis leków wraz ze stosowanymi dawkami lub opakowania tychże leków.
• w przypadku, gdy znane jest Pacjentowi uczulenie na lek, konieczne jest, by znać/mieć zapisaną jego nazwę.
Przygotowanie do zabiegu nie odbiega od tego, jakie jest wymagane przed każdą procedurą chirurgiczną. Składa się ono głównie z badań krwi, które wykonywane są na około 2 tygodnie przed operacją. Wyniki badań w każdym przypadku weryfikowane są przez chirurga wykonującego zabieg, a także przez anestezjologa, który jest odpowiedzialny za przebieg znieczulenia.

 

Zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja
• Zwykle po 8 tygodniach od wazektomii w nasieniu nie znajduje się plemników. Niemniej jednak u niektórych mężczyzn pojedyncze plemniki w ejakulacie można znaleźć nawet do 6 miesięcy od zabiegu. Spowodowane jest to obecnością plemników w drogach wyprowadzających nasienie, które muszą „opróżnić się” z przechowywanych plemników. Należy pamiętać, że z dotychczas stosowanej antykoncepcji można zrezygnować dopiero po kontrolnym badaniu nasienia, w którym nie stwierdzi się już plemników. Pierwsze takie badanie można wykonać najwcześniej po 8 tygodniach. Jeżeli znajdą się w nim plemniki, kolejne badanie nasienia zaleca się wykonać po 12 tygodniach od zabiegu. Zlecając wykonanie badania kontrolnego dobrze jest poprosić w laboratorium o uproszczone badanie z zaznaczeniem, że miało się wykonaną wazektomię.
• Wskazane jest noszenie wygodnej bielizny i spodni tak, aby unikać dyskomfortu spowodowanego uciskiem i podrażnieniem.
• Czasami po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przypisanego przez urologa. 
• Kolejnego dnia po zabiegu można zdjąć opatrunki i wziąć prysznic. Zwykle nie ma konieczności zakładania nowych opatrunków. Jeżeli utrzymuje się plamienie z rany, można założyć niewielkie plasterki z opatrunkiem.
• Kilka dni po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u operującego lekarza.
• Przez ok. tydzień należy unikać intensywnego wysiłku, forsownego marszu, uprawiania sportu. Dobrze jest powstrzymać się od stosunków seksualnych w tym samym czasie. Oczywiście każdą z wymienionych form aktywności należy dostosować do indywidualnego odczuwania bólu i dyskomfortu
• Niewielki ból po zabiegu jest rzeczą normalną. Można z tego powodu przyjmować popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje po przyjęciu takich leków, należy skontaktować się z kliniką.
• W operowanym miejscu może powstać zasinienie (podbiegnięcie krwawe). Jest to normalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Bardzo rzadko może w mosznie powstać duży krwiak (np. wielkości jajka) – w takim przypadku należy skontaktować się z kliniką.
• W razie wystąpienia gorączki, zaczerwienienia i obrzęku moszny, któremu towarzyszy wyraźny ból, należy skontaktować się z kliniką.
Co ważne, decyzja o operacji zawsze podejmowana jest indywidualnie z każdym Pacjentem. Na tej podstawie ustalany jest zakres wymaganych do kwalifikacji badań.

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Piotr Dobroński

Prof. nadzw. dr hab. n. med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ