Wazektomia – podwiązanie nasieniowodów

UMÓW WIZYTĘ

Wazektomia to zabieg, na który w Polsce decyduje się coraz więcej mężczyzn. Stanowi on bezpieczną i skuteczną formę męskiej antykoncepcji. Jak wygląda zabieg podwiązania nasieniowodów? le trwa procedura? Jaki jest koszt podwiązania nasieniowodów?

 

Co to jest wazektomia? – definicja

Wazektomia to bezpieczna i skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym i nie wymaga specjalnego przygotowania. Za pomocą mikrochirurgii wykonywane jest przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Operacja podwiązania nasieniowodów może być wykonana w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym.

 

Jak wygląda i na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg polega na przecięciu skóry moszny w jednym lub dwóch miejscach i uwolnieniu nasieniowodów, które są następnie przecinane i podwiązywane lub koagulowane (prąd medyczny służący do zabliźnienia tkanek). Następnie nasieniowody są wsuwane do moszny, a na skórę zakładane są szwy, które z czasem się rozpuszczają (kilka tygodni). Blizny po zabiegu są niemal niewidoczne

Odmianą tej metody jest technika NO SCALPEL, czyli wazektomia bez skalpela. Przy tym zabiegu nie ma konieczności nacinania skóry, która jest jedynie rozsuwana specjalnym narzędziem. Dzięki temu pacjenci mają jeszcze wyższy poziom komfortu związany z przebytą wazektomią. Większość pacjentów wraca do swoich codziennych czynności już w kilka dni po zabiegu – z reguły decydują się na 2-3 dni odpoczynku od pracy. Jest to czas, kiedy pacjenci odczuwają coś, co zwykle nazywają dyskomfortem.

 

Jak długo trwa wazektomia?

Procedura podwiązania nasieniowodów trwa zazwyczaj około 20 minut. Warto jednak wskazać, że w zależności od anatomii przebiegu nasieniowodu zabieg może trwać dłużej.

 

Czy wazektomia jest bolesna?

Wazektomia to zabieg, który jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu jednak mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można łagodzić środkami przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty.

 

Czy wazektomia jest odwracalna?

W Stanach Zjednoczonych każdego roku ok 5% wazektomii jest odwracanych. Odwrócenie wazektomii to zabieg technicznie możliwy i wykonalny. Jest to jednak bardzo trudna, długa i kosztowna operacja. W doświadczonych zespołach chirurgicznych przywrócenie drożności nasieniowodów sięga blisko 100%. Należy jednak pamiętać, że samo przywrócenie plemników w nasieniu nie oznacza jeszcze ciąży i posiadania dzieci. Dlatego nale-ży podkreślić, że rewazektomia nie zawsze oznacza przywrócenia płodności.

 

Mity na temat wazektomii

Czy wazektomia jest szkodliwa? Czasami można trafić na rozmaite informacje dotyczące wazektomii, zwłaszcza w internecie. Część z nich jest absolutnie nieprawdziwa i niepotwierdzona. Nigdy nie udowodniono, żeby wazektomia podnosiła ryzyko zawału serca czy udaru i nie też ma związku z rozwojem miażdżycy. Wazektomia nie szkodzi, nigdy nie udowodniono wpływu wazektomii na ryzyko rozwoju raka prostaty. Doniesienia na ten temat są oparte, na słabej jakości badaniach. Żadne wytyczne naukowe towarzystw urologicznych czy andrologicznych nie wiążą wazektomii z ryzykiem tej choroby. W internecie można znaleźć również informacje wiążące wazektomię nawet z demencją. To również są błędnie wyciągane wnioski z badań naukowych o wątpliwej jakości, a co za tym idzie nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających taką teorię. Co więcej, aby otrzymać dobrej jakości wiedzę medyczną na powyższe tematy potrzeba min. 10-20 lat badań i obserwacji pacjentów poddanych wazektomii, a jak do tej pory nie ma żadnych przesłanek na ten temat.

 

Wskazania do wazektomii

Metoda ta jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci.

 

Przeciwwskazania do wazektomii

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia wazektomii jest:

• duży wodniak jąder,

• masywne zrosty pooperacyjne, powstałe po operacji żylaków lub przepukliny,

• duża przepuklina pachwinowa z przemieszczeniem jelit do worka mosznowego,

• zakażenie narządów płciowych (jest to czasowe przeciwwskazanie – do momentu wy-leczenia zakażenia antybiotykami),

• zaburzenia krzepliwości krwi (nieleczona hemofilia).

 

Zalecenia przedoperacyjne

• W dniu zabiegu należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć okolice intymne.

• Przed zabiegiem nie trzeba odstawiać kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio) w dawce 75 mg. Jeżeli Pacjent przyjmuje taki lek w dawce wyższej niż 75 mg należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał ten lek. Lekarz wy-da zalecenia co do możliwości zmiany dawki na mniejszą.

• W przypadku przyjmowania innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał taki lek. Lekarz zmieni wówczas przyjmowany lek na taki, który nie zwiększa ryzyka krwawienia.

• Podczas wizyty kwalifikującej do ewentualnego zabiegu konsultujący pacjenta specjalista zapyta m.in. o:

• towarzyszące choroby. Konieczne jest przyniesienie całej posiadanej dokumentacji medycznej, nie tylko dotyczącej chorób leczonych obecnie, ale także dotyczącej rozpoznania i leczenia chorób przebytych w przeszłości.

• przyjmowane leki. Należy zabrać ze sobą spis leków wraz ze stosowanymi dawkami lub opakowań tychże leków.

• w przypadku, gdy znane jest pacjentowi uczulenie na lek, konieczne jest, by znać/mieć zapisaną jego nazwę.

 

Co ważne, decyzja o operacji zawsze podejmowana jest indywidualnie z każdym pacjentem. Na tej podstawie ustalany jest zakres wymaganych do kwalifikacji badań.

Przygotowanie do zabiegu nie odbiega od tego, jakie jest wymagane przed każdą procedurą chirurgiczną. Składa się ono głównie z badań krwi, które wykonywane są na około 2 tygodnie przed operacją. Wyniki badań w każdym przypadku weryfikowane są przez chirurga wykonującego zabieg, a także przez anestezjologa, który jest odpowiedzialny za przebieg znieczulenia.

 

Przebieg i opis zabiegu wazektomii

Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wymaga niewielkiego przecięcia lub rozwarstwienia skóry moszny. Następnie przecina się nasieniowód, koaguluje jego końce i zakłada na nie szwy lub klipsy. Po wykonaniu zabiegu zwykle nie trzeba zakładać szwów na skórę lub zakłada się tylko pojedynczy szew. Na skórę zakłada się niewielki opatrunek. Procedurę wykonuje się po obu stronach.

 

Zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja

• Zwykle po 8 tygodniach od wazektomii w nasieniu nie znajduje się plemników. Nie-mniej jednak u niektórych mężczyzn pojedyncze plemniki w ejakulacie można znaleźć nawet do 6 miesięcy od zabiegu. Spowodowane jest to obecnością plemników w drogach wyprowadzających nasienie, które muszą „opróżnić się” z przechowywanych plemników. Należy pamiętać, że z dotychczas stosowanej antykoncepcji można zrezygnować dopiero po kontrolnym badaniu nasienia, w którym nie stwierdzi się już plemników. Pierwsze takie badanie można wykonać najwcześniej po 8 tygodniach. Jeżeli znajdą się w nim plemniki, kolejne badanie nasienia zaleca się wykonać po 12 tygodniach od zabiegu. Zlecając wykonanie badania kontrolnego dobrze jest poprosić w laboratorium o uproszczone badanie z zaznaczeniem, że miało się wykonaną wazektomię.

• Wskazane jest noszenie wygodnej bielizny i spodni tak, aby unikać dyskomfortu spowodowanego uciskiem i podrażnieniem.

• Czasami po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przypisanego przez urologa. 

• Kolejnego dnia po zabiegu można zdjąć opatrunki i wziąć prysznic. Zwykle nie ma konieczności zakładania nowych opatrunków. Jeżeli utrzymuje się plamienie z rany, można założyć niewielkie plasterki z opatrunkiem.

• Kilka dni po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u operującego lekarza.

• Przez ok. tydzień należy unikać intensywnego wysiłku, forsownego marszu, uprawiania sportu. Dobrze jest powstrzymać się od stosunków seksualnych w tym samym czasie. Oczywiście każdą z wymienionych form aktywności należy dostosować do indywidualnego odczuwania bólu i dyskomfortu

• Niewielki ból po zabiegu jest rzeczą normalną. Można z tego powodu przyjmować popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje po przyjęciu takich leków, należy skontaktować się z Kliniką.

• W operowanym miejscu może powstać zasinienie (podbiegnięcie krwawe). Jest to normalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Bardzo rzadko może w mosznie powstać duży krwiak (np. wielkości jajka) – w takim przypadku należy skontaktować się z Kliniką.

• W razie wystąpienia gorączki, zaczerwienienia i obrzęku moszny, któremu towarzyszy wyraźny ból, należy skontaktować się z Kliniką.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny. Specjalista położnictwa i ginekologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii. Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii. Wykładowca.

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa
położna, pielęgniarka

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Aleksandra Anna Gołębiowska

Specjalista dermatologii i wenerologii. Lekarz Medycyny Estetycznej. Wykładowca.

Maciej Kulicki

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii plastycznej. Szkoleniowiec i wykładowca.

Monika Sawicka

mgr fizjoterapii
trener medyczny
nauczyciel pilates.

Arkadiusz Madej

Specjalista ortopedii i traumatologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Sebastian Witkowski

Specjalista ortopedii i traumatologii.

Bogusław Drotlef

Specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Dorota Midak-Gruber

mgr położnictwa
instrumentariuszka

Aleksandra Ciupidro

mgr położnictwa
instrumentariuszka

Tomasz Oleksik

Specjalista położnictwa i ginekologii.

Mariusz Borkowski

Lekarz medycyny estetycznej. Wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ