Waginoplastyka

UMÓW WIZYTĘ
Waginoplastyka, czyli określenie potocznie utożsamiane z plastyką pochwy – to najczęściej wykonywana procedura chirurgiczna z zakresu ginekologii plastycznej. Zwykle jednak nie jest operacją izolowaną i oprócz plastyki pochwy wykonuje się jednoczasowo plastykę przedsionka pochwy i krocza, czyli waginoperineointroitoplastykę.
Operacja plastyczna pochwy zalecana jest kobietom, u których stwierdzono rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy oraz uszkodzenie mięśni dna miednicy. Dolegliwości te skutkują obniżeniem się krocza, powiększeniem przedsionka oraz rozluźnieniem wejścia do pochwy. Do obniżenia narządów rodnych dochodzi zazwyczaj w wyniku rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę oraz pęcherz moczowy. Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie do przedsionka pochwy, spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wysunięcia się ścian pochwy na zewnątrz. Rozwiązaniem jest wówczas plastyka wypadającej pochwy.
Zabieg zwężenia pochwy jest wykonywany głównie u pacjentek po więcej niż jednym porodzie, które podczas nich doznały pęknięcia i/lub rozciągnięcia pochwy oraz okolic krocza. Operacja plastyczna pochwy wykonywana jest również u kobiet, które w wyniku napaści i gwałtu doznały uszkodzenia stref intymnych.
Aktualnie ok. 90% kobiet uskarża się na dyskomfort poporodowy, a plastyka pochwy polegająca na wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek zapewnia znaczącą poprawę funkcjonalności narządów płciowych. Dodatkowo bardzo często po licznych i ciężkich porodach dochodzi do nieodwracalnego pęknięcia lub rozciągnięcia mięśni dna miednicy - tych samych mięśni, które kobiety próbują stymulować podczas ćwiczeń Kegla. Niestety, przeważnie aby przywrócić funkcję tej okolicy, nie wystarczy biostymulacja czy ćwiczenia – trzeba dokonać chirurgicznej korekty, łącząc ze sobą owe mięśnie.
 
Plastyka przedniej ściany pochwy
Plastyka przednia, znana również pod nazwą colporaphia przednia, jest zabiegiem, którego celem jest naprawa i wzmocnienie warstwy powięziowej pomiędzy pęcherzem, a pochwą. Plastyka ginekologiczna przedniej ściany pochwy obejmuje również zlikwidowanie tzw. uchyłka (obniżenia) pęcherza moczowego (cystocoele). Korekta przedniej ściany waginy może być połączona z innymi zabiegami, takimi jak usunięcie przezpochwowe macicy, plastyka tylnej ściany pochwy lub operacja nietrzymania moczu.
Plastyka przednia umożliwia wyeliminowanie problemu ginekologicznego, jakim jest wypadanie przedniej ściany pochwy. Celem zabiegu jest również zmniejszenie nieprzyjemnych objawów uczucia wypełnienia pochwy i/lub jej ciągnięcia, a także poprawa funkcji pęcherza bez osłabienia funkcji seksualnych.
 
Plastyka tylnej ściany pochwy
Plastyka tylna pochwy przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym lub miejscowym. W trakcie operacji lekarz dokonuje nacięcia tylnej ściany pochwy, co umożliwia usunięcie części tkanek. Plastyka tylnej ściany pochwy obligatoryjnie powinna obejmować zbliżenie do siebie mięśni dna miednicy. Nierzadko obejmuje ona również zlikwidowanie tzw. uchyłka odbytniczo-pochwowego (rectocele, fossa navicularis), a także plastykę krocza z odtworzeniem środka ścięgnistego. Powstała rana jest następnie zeszywana w taki sposób, by uzyskać odpowiedni kształt wejścia do pochwy.
 
Dlaczego warto skorzystać z zabiegu plastyki ścian pochwy i krocza?
Nasi specjaliści, dzięki najnowszym technikom potrafią zrekonstruować lub wytworzyć pochwę. Zapewnienie funkcjonalności pochwy jest możliwe nawet w przypadku leczenia zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, dla którego charakterystyczna jest szczątkowa pochwa lub jej całkowity brak.
 
Kobiety wybierające zabieg waginoplastyki kieruje chęć poprawy jakości życia i funkcjonalności narządów płciowych, co wpływa z kolei na jakość ich życia seksualnego. Poddanie się plastyce pochwy to nierzadko jedyny sposób, umożliwiający poprawę codziennego funkcjonowania i doznań w trakcie seksu.
W ramach waginoplastyki może zostać wykonana tylko część etapów operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie – plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy oraz krocza. Uzależnione jest to od rozległości zmian w narządzie rodnym kobiety.
Warto wskazać, że waginoplastyka nie jest jedyną i konieczną metodą u pacjentek, u których rozluźnienie tkanek jest niewielkie. W klinice wykonujemy liczne zabiegi z zakresu małoinwazyjnej ginekologii plastycznej, które pozwolą na poprawienie komfortu i jakości życia kobiety nie ingerując chirurgicznie w jej strefy intymne.
Jeżeli stopień relaksacji śluzówki pochwy jest niewielki, a mięśnie dna miednicy nie rozeszły się podczas porodu, wówczas można zaproponować intymne ultradźwięki. HIFU, bo o nim mowa, działa najgłębiej spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku, bo z poziomu 1,5 mm, 3 mm i 4,5 mm (na tych głębokościach penetracji ultradźwięku znajduje się powięź i mięśnie). Dla przykładu, zabiegi laserowe dosięgają około 1 mm w głąb tkanki. Nieinwazyjne techniki zmniejszają światło pochwy, stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz pobudzają tkankę mięśniową do większej aktywności.
Zabieg laserowej terapii pochwy rekomendowany jest kobietom z nawracającymi infekcjami pochwowymi oraz Paniom w okresie okołomenopauzalnym, u których pochwa zmieniła swoją strukturę na skutek naturalnego procesu starzenia się – spadku poziomu estrogenów i uwodnienia.
Efektem zabiegu jest przywrócenie naturalnego pH okolic intymnych, usunięcie suchości i podatności na infekcje intymne. W połączeniu z HIFU – łagodzi, a niekiedy redukuje wczesne stadium wysiłkowego nietrzymania moczu. Rewitalizacja pochwy rekomendowana jest wszystkim Paniom jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, odczuwającym dyskomfort podczas współżycia lub cierpiącym na brak satysfakcji podczas zbliżenia.
 
Wskazania
Zabieg zaleca się kobietom, które przeszły co najmniej jeden poród naturalny i/lub zakończyły już prokreację, odczuwającym spadek satysfakcji seksualnej i „luzy” podczas penetracji, co uniemożliwia osiąganie orgazmu. Kolejna grupa pacjentek posiadających wskazania do zabiegu zmniejszenia pochwy to te, u których doszło do obniżenia (wysuwania się przed szparę sromową) ścian pochwy – zarówno przedniej, jak i tylnej. Plastyka wejścia do pochwy (zmniejszenie i zwężenie jej ujścia) jest wskazana również kobietom, które nigdy nie rodziły i zawsze czuły, że pochwa jest za luźna – zarówno w sytuacjach intymnych, jak i podczas normalnego funkcjonowania (powietrze bądź woda dostająca się do pochwy mimowolnie, a w konsekwencji powodująca dyskomfort z tym związany).
 
Przeciwwskazania
Ciąża i okres karmienia piersią
Aktywna choroba nowotworowa
Aktywna infekcja okolic intymnych
Zły wynik cytologii
Dalsze plany prokreacyjne
 
Zalecenia przedoperacyjne
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (istnieje możliwość pobrania ich u nas w klinice)
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR
- EKG po 55. roku życia
- antygen HBS
- przeciwciała anty-HIV, anty-HCV
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom glukozy

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem/operacją nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.
Przygotowanie do operacji obejmuje również ograniczenie palenia do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.
Należy poinformować operatora/ginekologa o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilację stref intymnych.

 

Najczęstrze pytania:

 

Ile trwa plastyka pochwy? 
Czas trwania zabiegu/operacji waha się pomiędzy 20, a 90 minut.
 
Jak wygląda zabieg/operacja waginoplastyki? 
W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej i/lub przedniej ścianie, lekarz wykonuje nacięcie, pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Operacja ginekologiczna dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy. Po dokonaniu plastyki ściany pochwy lekarz wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W wyniku przeprowadzonej operacji uzyskuje się zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządów rodnych i znacząco poprawia jakość współżycia. Przy operacji używane są szwy wchłanialne. 

 

Podczas jednej operacji można wykonać waginoplastykę połączoną z labioplastyką (plastyką sromu) czy kompleksu łechtaczkowego.
 
W jakim znieczuleniu odbywa się zabieg?
Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym, a na życzenie pacjentki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w tak zwanym krótkim dożylnym.
Kiedy jeszcze warto wykonać plastykę pochwy?
Nasze pacjentki to również Panie, które na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej dotknięte zostały zmianami w obrębie pochwy.

 

Wywiad o waginoplastyce:
https://youtu.be/nGqAEW2MvyE

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Specjalista położnictwa i ginekologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ