USG węzłów chłonnych

UMÓW WIZYTĘ

USG węzłów chłonnych jest badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie patologii zlokalizowanych w ich obrębie. Obrazowanie ultrasonografem jest procedurą zupełnie bezpieczną i bezbolesną, z którą nie wiąże się żadne ryzyko powikłań. Na badanie zwykle kieruje lekarz, który ma podejrzenia co do nieprawidłowości w strukturach układu limfatycznego. USG węzłów chłonnych jednak można również wykonywać w ramach badań profilaktycznych.

 

Na czym polega badanie USG węzłów chłonnych i kiedy je wykonać?

Badanie ultrasonograficzne to metoda obrazowania, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Technika ta wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od struktur narządów węzłów chłonnych. Dlatego też USG węzłów chłonnych jest podstawowym badaniem pozwalającym na ocenę ich wielkości, struktury miąższu oraz stosunku do otaczających tkanek.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie lub bolesność uciskowa, a także zmiany w obrębie skóry nad węzłami.

 

Co pokazuje USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych to badanie, które umożliwia zdiagnozowanie zmian nowotworowych, stanów zapalnych oraz patologii w postaci np. torbieli. Należy podkreślić, że węzły chłonne to struktury układu limfatycznego, które zlokalizowane są w różnych częściach ciała. Najczęściej jednak badanie USG dotyczy węzłów chłonnych szyi, węzłów chłonnych dołów pachowych czy pachwinowych.

Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych jest również narzędziem diagnostycznym w sytuacji podejrzenia gruźlicy, mononukleozy, chłoniaka oraz białaczki.

 

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. W zależności od rodzaju węzłów chłonnych podawanych badaniu warto założyć ubranie, które pozwoli na swobodny dostęp do tej części ciała (np. szyi) i przeprowadzenie badania ultrasonograficznego.

 

Jak wygląda badanie USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych to badanie, które jest bezpieczne i nieinwazyjne. Cała procedura trwa około 15-20 minut. Podczas USG węzłów chłonnych lekarz przykłada głowicę aparatu do miejsca, w którym zlokalizowane są węzły chłonne i porusza nią w różnych kierunkach, by uzyskać pełny obraz badanych struktur.

 

Wynik badania wraz z opisem pacjent otrzymuje na koniec wizyty.

 

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
Położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ