Sono-HSG – diagnostyka drożności jajowodów

UMÓW WIZYTĘ
Sono-HSG to badanie w diagnostyce niedrożności jajowodów, częstej przyczyny niepłodności.
 
Metoda ta polega na podaniu środka cieniującego do jamy macicy i umożliwia wykrycie zmian rozwojowych macicy, jajowodów oraz zmian zapalnych i zrostów wewnątrzmacicznych pod kontrolą USG.  Podawany środek kontrastowy najpierw stopniowo wypełnia jamę macicy i jajowód, a następnie przedostaje się do jamy otrzewnej.
Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, a czas jego trwania to około 5-10 min. Zabieg w klinice wykonywany jest najczęściej w krótkim znieczuleniu dożylnym, ale istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym
Wykonując sono-HSG nie można wykryć zrostów okołoprzydatkowych ani endometriozy, które również mogą być przyczyną niepłodności. Patologie te natomiast można uwidocznić i usunąć podczas zabiegu laparoskopii.
 
Zalecenia przedzabiegowe
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (istnieje możliwość pobrania ich u nas w klinice)
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR
- EKG po 55. roku życia
- antygen HBS
- przeciwciała anty-HIV, anty-HCV
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom glukozy
- posiew z pochwy
- wynik badania nasienia partnera
Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna, Calcipiryna, Polocard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.
Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.
Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.
 
Okres pozabiegowy
Po zabiegu i kilkugodzinnej hospitalizacji, pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu po lekach przeciwbólowych. Może utrzymywać się niewielkie plamienie z dróg rodnych.
 

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Specjalista położnictwa i ginekologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ