Rewazektomia (ang. vasovasostomy) to termin, który przyjął się jako określenie zabiegu, stanowiącego przywrócenie drożności nasieniowodów po uprzednio wykonanej wazektomii. Zabieg rewazektomii jest znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli sama wazektomia. Z tego powodu przeprowadzanie procedury wymaga obecności anestezjologa oraz odpowiednio wyposażonego bloku operacyjnego. Zabieg rewazektomi wykonywany w Bali Clinic w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla mężczyzn, którzy z różnych powodów chcą przywrócić płodność. Okazuje się zatem, że wazektomia jest odwracalna, ale na czym polega zabieg? Ile kosztuje rewazektomia?
Na czym polega i jak wygląda rewazektomia?
Mówiąc o rewazektomii warto wcześniej wyjaśnić, na czym polega wazektomia? Wazektomia to mikrochirurgiczna procedura mająca na celu doprowadzenie do niepłodności mężczyzn. Rewazektomia w tym znaczeniu jest zabiegiem odwrócenia skutków wazektomii. To skomplikowana procedura, podczas której dąży się do przywrócenia drożności nasieniowodów.
Rewazektomia to procedura dużo bardziej wymagająca od wazektomii – wymaga większej precyzji i obarczona jest większym odsetkiem niepowodzeń. Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej, a zalecaną i najskuteczniejszą metodą operacyjną zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jest zespolenie mikrochirurgiczne z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Należy wskazać, że zespolenie nasieniowodów wykonywane jest dwustopniowo z użyciem monofilamentowych szwów 9-0 i 10-0. Operacja ta trwa średnio około 4 godzin i obejmuje:
obustronne wykonanie niewielkich nacięć na mosznie;
wydobycie zmienionych bliznowato końców nasieniowodów;
usunięcie bliznowato zmienionych części nasieniowodów;
przeprowadzenie testu na obecność żywych plemników ( jeśli jest to konieczne)
dwuwarstwowe zespolenie końcówek nasieniowodów w celu przywrócenia przepływu plemników do cewki moczowej podczas ejakulacji.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu rewazektomii
Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu odwrócenia wazektomii. Bezwzględnych przeciwwskazań do tego typu operacji nie ma. Strategię przywracania płodności i tym samym rozrodu u każdego mężczyzny planuje się indywidualnie.
Najczęściej zadawane pytania