Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena

UMÓW WIZYTĘ

Przykurcz Dupuytrena jest chorobą dziedziczoną, częściej występuje u mężczyzn. Ujawnić się może w każdym wieku jednak częściej występuje u osób w średnim wieku. Sprzyjać rozwojowi choroby może uraz lub długotrwałe powtarzalne przeciążenia dłoniowej powierzchni ręki.

Jakie są objawy przykurczu Dupuytrena?

Polegają na przykurczy zajętych palców, najczęściej narastającego przez kilka lat. Należy pamiętać, iż znacznie nasilony przykurcz może utrudnić lub uniemożliwić skuteczne leczenie, dlatego w każdym przypadku warto się skonsultować.

Przykurcz palców

Najczęściej dotyczy palca IV i V, jednak może dotyczyć także pozostałych palców. Brak możliwości wyprostu jest najczęstszą przyczyną konieczności wdrożenia leczenia.

Ból

Występuje w niektórych postaciach w szczególności tych z zajęciem skóry lub w przypadku dużych mas bliznowatych uciskających tkanki miękkie

Drętwienia

Mogą występować w przypadku ucisku bliznowatych mas na nerwy palcowe, jednak mogą być związane ze współistniejącą chorobą nerwów. Dlatego w przypadku obecności drętwień warto wykonać badanie USG.

Diagnostyka i leczenie przykurczu Dupuytrena

W diagnostyce większości przypadków najczęściej wystarczy konsultacja i badanie przedmiotowe jednak czasami wskazane jest wykonanie badania USG. Diagnostykę i plan leczenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Obecnie dostępne są dwie metody leczenia – operacyjna oraz biologiczna

Zabieg operacyjny – jest złotym standardem leczenia choroby Dupuytrena powodującej przykurcz palców oraz postaci guzkowej. 

Biologiczna – metoda bezoperacyjna, polega na podaniu w formie iniekcji kolagenazy (enzymu rozpuszczającego zbliznowaciałą tkankę pasm choroby Dupuytrena). Obecnie wycofana na terenie UE.

Wizyta kwalifikacyjna

Odbywa się na pierwszej wizycie. Najczęściej wystarcza wywiad i badanie przedmiotowe.

Powrót do sprawności

Nocne dolegliwości bólowe, jeśli występowały najczęściej ustępują zaraz po zabiegu. Drętwienia i poprawa czucia może zając dłuższy okres czasu. Od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym wskazane są ćwiczenia ręki w pełnym zakresie bez obciążenia. Szczegółowe informacje odnośnie postępowania otrzymacie Państwo na wypisie.

Zakończenie leczenia

Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 4-6 tygodni, po którym to czasie możliwy jest powrót do aktywności sprzed operacji. W przypadku pracy biurowej możliwy jest wcześniejszy powrót, po około 2 tygodniach. Ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej powinno wynosić około 3 miesiące.

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Arkadiusz Madej

Specjalista ortopedii i traumatologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Sebastian Witkowski

Specjalista ortopedii i traumatologii

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ