Powiększanie piersi

UMÓW WIZYTĘ
Zazwyczaj chcemy mieć wszystko mniejsze – uda, pośladki, ręce, brzuchy – serwujemy sobie restrykcyjne diety, ćwiczymy i ogólnie dążymy do zmniejszania się. Tymczasem jednocześnie większość kobiet chciałaby sobie powiększyć biust. W latach międzywojennych próbowano powiększyć piersi z użyciem różnych materiałów: wosku pszczelego, kości słoniowej, szkła, chrząstki wołowej, a nawet teflonu. Jak łatwo możemy się dziś domyślić – żadna z tych metod się nie sprawdziła. Dopiero w latach sześćdziesiątych do powiększenia piersi użyto po raz pierwszy implantów silikonowych. Dr Thomas Cronin w 1962 r. wszczepił implanty Timmy Jean Lindsay, trzydziestoletniej matce szóstki dzieci.

 

W naszej klinice w Warszawie pacjentki mogą skorzystać z dwóch metod powiększania i modelowania piersi. Metody rozdzielamy na naturalne, czyli zwiększanie objętości piersi własnym tłuszczem pobranym od pacjentki podczas liposukcji oraz powiększenie piersi implantami – anatomicznymi lub okrągłymi.

 

Do zabiegu pacjentka jest kwalifikowana podczas interdyscyplinarnej konsultacji. Współwłaściciel Bali Clinic, dr Antonina Lisowska, bardzo doświadczona radiolog, doradza w wyborze metody (implanty czy przeszczep autologiczny tkanki tłuszczowej) pod względem budowy oraz ewentualnych zmian w samym gruczole sutkowym wykrytych podczas badania ultrasonograficznego. Natomiast chirurg wykonujący operację w przypadku implantów dobiera odpowiedni kształt, rozmiar i rodzaj wkładek w zależności od pożądanego efektu i budowy ciała pacjentki, a przed lipotransferem między innymi ocenia miejsca, z których tkanka tłuszczowa może być pobrana.

 

Implanty piersi

 

Najpopularniejszą metodą powiększania piersi jest metoda z wykorzystaniem implantu. Podczas operacji w znieczuleniu ogólnym chirurg umieszcza implanty pod mięśniem lub pod gruczołem piersi uzyskując w ten sposób trwały efekt powiększenia i podniesienia biustu. W naszej klinice do zabiegów wykorzystujemy implanty z wypełnieniem silikonowym. Pacjentki mogą wybierać pomiędzy dwoma rodzajami implantów: okrągłymi lub anatomicznymi. Dostępne są one w kilku typach – o różnych rozmiarach, profilach i kształtach. Jednak w 90% stosujemy metodę podpowięziową- najbardziej naturalną ze wszystkich metod przy użyciu implantu. Cieszymy się, że metoda, którą operujemy od ponad 4 lat staje się coraz bardziej powszechna i część chirurgów plastycznych odchodzi w wielu przypadkach od mniej naturalnego powiększenia piersi pod mięśniem! Przypominamy, że jedyne dwa wskazania do umieszczenia implantu pod mięśniem to:
- wskaźnik masy ciała poniżej 18 w BMI
- test uszczypnięcia dekoltu tzw. pinch test poniżej 2 cm.
Każda inna sytuacja kliniczna nie ma żadnych wskazań do przecięcia zdrowego mięśnia u zdrowej kobiety!!! 
Implanty okrągłe umożliwiają osiągnięcie efektu pełnych, podniesionych piersi. Ich profil przypomina większą lub mniejszą półkulę. Implanty posiadają kilka wysokości projekcji: standardową, średnią, wysoką i ultrawysoką. Implanty anatomiczne z kolei są wyprofilowane w taki sposób, by jak najbardziej przypominać wygląd naturalnych piersi (mają łezkowaty kształt).
 
Powiększanie biustu własnym tłuszczem
Alternatywną metodą powiększania biustu bez implantów jest przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej.
 
Przeszczep tkanki tłuszczowej to sprawdzona metoda powiększania piersi, dająca naturalny efekt wypełnienia biustu bez użycia silikonu. Tkankę tłuszczową pobiera się z wybranej partii ciała i podaje do piersi, modelując ich kształt i ujędrniając. Zabieg dzięki możliwości retranspozycji tkanki tłuszczowej daje szerokie możliwości modelowania sylwetki.
 
Wskazania do powiększania piersi
Zabieg powiększania biustu własną tkanką tłuszczową polecany jest pacjentkom, które:
-chcą rozszerzyć zabiegi modelowania sylwetki takie jak abdominoplastyka czy liposukcja w celu osiągnięcia jeszcze lepszego efektu
-powiększyć piersi w sposób jak najbardziej naturalny
-zmagają się z problemem niewielkiego stopnia opadania piersi

 

Operacja powiększania biustu implantami piersiowymi zalecana jest kobietom, które:
-chcą posiadać większe piersi
-mają opadające piersi (często jest to konsekwencja samego okresu ciąży, kiedy piersi znacznie się powiększają, a po jej zakończeniu, nawet gdy kobieta nie karmiła piersią, tracą one swój pierwotny wygląd i jędrność. Inne przyczyny: karmienie piersią czy procesy starzenia się skóry oraz inwolucji tkanki gruczołowej, duża utrata masy ciała)
-asymetria piersi (możliwe jest powiększenie jednej piersi celem wyrównania asymetrii)
-wymiana implantów na większe lub o innym kształcie
 
Przeciwwskazania do operacji powiększania piersi

 

Nieuregulowane ciśnienie
Problemy z krzepliwością krwi
Problemy skórne
Ciąża i karmienie piersią
Zmiany w obrębie piersi
Infekcje
Problemy zdrowotne dyskwalifikują pacjentki do operacji powiększania biustu.
 
Wymagane badania do zabiegu powiększania piersi to:
grupa krwi
morfologia, 
badanie ogólne moczu
koagulogram – APTT, INR, PT
EKG po 40. roku życia
antygen HBS
elektrolity
poziom cukru – USG piersi (badanie ważne miesiąc przed operacją)
Wszystkie badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, można wykonać w naszej klinice.
 
Zalecenia przedoperacyjne
Jak się przygotować do operacji powiększania biustu? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków tj. aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia. Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.
 
Przebieg i opis operacji powiększania piersi
Jak wygląda operacja powiększania biustu implantami silikonowymi? W fałdach podpiersiowych wykonywane są nacięcia, przez które umieszczane są implanty silikonowe. W przypadku małych rozmiarów implantów można je umieścić z cięcia wokół otoczki brodawki. Implant silikonowy może być umieszczony pod mięśniem piersiowym lub gruczołem piersiowym. To, w jaki sposób będzie umieszczony, uzależnione jest od warunków anatomicznych pacjentki. Zabieg powiększania piersi zostaje zakończony założeniem szwów, opatrunku oraz specjalnego biustonosza formującego, którego zadaniem jest ostateczne ukształtowanie wyglądu piersi. Blizny pozostające po operacji powiększania biustu są niemal niewidoczne.
 
Jakie znieczulenie jest stosowane podczas operacji powiększania biustu?
Powiększanie piersi implantami odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Z kolei zabieg lipotransferu wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym, jednak ze względu na dodatkowe czynności w okolicy piersi konieczne jest dodatkowe znieczulenie dożylne. Czasami całość wykonywana jest od początku w znieczuleniu ogólnym.
 
Ile trwa operacja powiększania piersi? 
Zabieg powiększania piersi trwa około 1,5-3 godzin w zależności od metody, na którą zdecyduje się pacjentka.
 
Zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencja po operacji powiększenia piersi
Pacjentka po zabiegu zostaje w klinice jedną dobę, w zależności od zaleceń ma założone opatrunki oraz dobierany jest odpowiedni biustonosz pooperacyjny.
Zawsze trzeba mieć świadomość, że każdy taki zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań i należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pooperacyjnych, które pacjentka otrzymuje w klinice wraz z kartą informacyjną.
Okres rekonwalescencji po operacji powiększania biustu trwa około 4-6 tygodni, w tym czasie należy szczególnie dbać o pielęgnację piersi.

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Maciej Kulicki

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii plastycznej. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ