Plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka

UMÓW WIZYTĘ

Czasami dieta i ćwiczenia nie wystarczą, aby odzyskać utraconą sprężystość brzucha. Bywa, że znaczny nadmiar wiotkiej skóry, powstały wskutek odchudzania lub przebytej ciąży, układa się w nieestetyczne fałdy – a to skutecznie uniemożliwia pełną radość ze zgubienia kilogramów.

Operacja plastyki brzucha ma na celu likwidację wystającego fałdu brzusznego poprzez zbliżenie do siebie mięśni prostych brzucha, przy jednoczesnym pozbyciu się nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Wyznaczane jest też nowe miejsce na pępek. Jej skutkiem jest przywrócenie właściwego przebiegu mięśni, a przez to również atrakcyjnego wyglądu całego brzucha.

Wskazania:

    • nadmiar luźnej skóry na brzuchu, powstały na skutek znacznej utraty wagi w krótkim czasie, np. po przebytej ciąży lub po operacji zmniejszenia żołądka,

    • rozległe blizny pooperacyjne,

    • przepuklina brzuszna,

    • rozstęp mięśni prostych brzucha.

Przeciwwskazania:

    • ciąża (lub jej planowanie w najbliższym czasie),
    • duża otyłość,
    • zaburzenie krzepliwości krwi,
    • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca,
    • infekcje skóry,
    • nadczynność tarczycy.

Przed zabiegiem:

Przed operacją przeprowadzana jest dokładna konsultacja, podczas której lekarz informuje pacjenta o tym, co i kiedy może jeść i pić, kiedy powinien odstawić palenie papierosów i jakich leków powinien się wystrzegać bezpośrednio przed zabiegiem. Omawiane są także sposób znieczulenia i możliwe skutki niepożądane.

Po zabiegu:

Okres rekonwalescencji wynosi do 6 tygodni. Jednak już dzień po zabiegu pacjent może wstać i chodzić, ogólna sprawność wraca po 2 tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu mogą występować bóle brzucha, w pierwszych dniach należy pozostać w łóżku, niczego nie podnosić, nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Zoperowany brzuch zabezpiecza się specjalnym elastycznym pasem, który ogranicza ból, ułatwia poruszanie się i powrót do pełnej aktywności. Już od 6-go tygodnia można wrócić do aktywności fizycznej i uprawiania sportu. W celu uniknięcia przebarwień zaleca się ochronę blizn pozabiegowych przed bezpośrednim działaniem słońca w okresie do 6-ciu miesięcy.

Trzeba pamiętać, że po zabiegach chirurgicznych zawsze zostają blizny. Można jednak znacząco zmniejszyć ich widoczność już po okresie zagojenia się ran, np. za pomocą zabiegów laserowych, lipomodelowania lub stosując preparaty na blizny.

 

Czas zabiegu: 2-4 godziny

Wizyty kontrolne: w 3 i 14 dobie oraz po 3 miesiącach od operacji

Znieczulenie: ogólne

Rekonwalescencja: 2 tygodnie (pełna sprawność po 6 tygodniach)

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Maciej Kulicki

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii plastycznej. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ