Plastyka brzucha – abdominoplastyka

UMÓW WIZYTĘ

Plastyka powłok brzusznych – abdominoplastyka to zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry z okolic brzucha. Rozróżniamy pełną abdominoplastykę, a więc plastykę całej powierzchni brzucha z przeszczepieniem pępka oraz mini abdominoplastykę polegającą na plastyce jedynie dolnej części brzucha, poniżej pępka. O zakresie operacji decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem podczas pierwszej konsultacji. W Bali Clinic dbamy, aby efekt operacji był trwały i zadowalający dla pacjenta, dlatego proponujemy rozszerzenie operacji o liposukcję korygowanego obszaru. Połączenie liposukcji z plastyką pozwala uniknąć gromadzenia się tkanki tłuszczowej powyżej linii cięcia lub w górnej części brzucha, ponadto ogranicza krwawienie podczas trwania zabiegu do minimum i pozwala na wymodelowanie sylwetki. Zabieg abdominoplastyki pozostawia po sobie bliznę usytuowaną pomiędzy kolcami biodrowymi, mieszczącą się pod bielizną.

 

Zabieg plastyki brzucha jest rekomendowany paniom, które zakończyły już prokreację i nie planują potomstwa. Abdominoplastyki nie można wykonać w przypadku dużej otyłości brzusznej. W pierwszej kolejności należy osiągnąć prawidłową wagę. Plastyka powłok brzusznych nie jest sposobem odchudzania, a modelowania sylwetki.

 

Wskazania

 

Zabiegi abdominoplastyki skierowane są zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, u których na skutek utraty wagi lub ciąży brzuch stracił pierwotną elastyczność, pozostawiając tzw. fartuch – fałd skórny poniżej pępka. W ostatnim czasie zabieg plastyki powłok brzusznych jest drugim po liposukcji najczęściej wykonywanym zabiegiem u kobiet, które zakończyły prokreację i chcą odzyskać figurę sprzed ciąży. Jest to jednocześnie najbardziej inwazyjny zabieg wśród operacji plastycznych. Część z pań łączy zabieg liposukcji i plastyki brzucha z lipotransferem, przeszczepem pozyskanych komórek tłuszczowych do biustu. O możliwości takiego połączenia zabiegów decyduje lekarz operujący w porozumieniu z anestezjologiem.

Zabieg plastyki brzucha jest często wykonywany u pań po cięciu cesarskim, u których sama plastyka blizny jest niewystarczająca. W tym przypadku cięcie wykonuje się w miejscu poprzedniej blizny, wycinając ją. Najczęściej niezbędna jest również liposukcja wzgórka łonowego oraz brzucha.

 

Przeciwwskazania

Problemy kardiologiczne

Nieuregulowane ciśnienie

Cukrzyca

Zaburzenia krzepliwości

Ciąża i laktacja

Infekcje ropne skóry

Nieustabilizowane choroby przewlekłe

Choroby autoimmunologiczne

Nadmierna otyłość

Zalecenia przedoperacyjne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: (możliwe jest to również w naszej klinice)

– grupa krwi

– morfologia

– badanie ogólne moczu

– koagulogram – APTT, INR

– EKG po 40 roku życia

– antygen HBS

– elektrolity (Na+, K+)

– poziom cukru

Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit. E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji

.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

 

Przebieg operacji/zabiegu

W przypadku abdominoplastyki połączonej z liposukcją, zabieg rozpoczyna się od wykonania liposukcji, podania podskórnie preparatu redukującego krwawienie i rozbijającego tkankę tłuszczową. Po odessaniu komórek tłuszczowych wykonywane jest nacięcie pomiędzy kolcami biodrowymi, w kształcie litery U. W przypadku mini-abdominoplastyki cięcie może być mniejsze, a obszar zabiegu dotyczy jedynie części poniżej pępka. Szerokość wycinanego płatu skóry zależy od indywidualnych potrzeb, w efekcie na przestrzeni pomiędzy pępkiem, a linią cięcia skóra musi być delikatnie napięta. Przy pełnej abdominoplastyce w pierwszym etapie po liposukcji wycina się pępek, który po odseparowaniu i odpowiednim naciągnięciu skóry umieszcza się w pierwotnym położeniu. W niektórych przypadkach, przy przepuklinach i nadmiernym rozluźnieniu mięśnia prostego brzucha, dodatkowo zacieśniana jest powięź mięśni prostych. Dzięki temu przywracana jest talia oraz ujędrniana przednia ściana brzucha. Kluczowym elementem w plastyce jest właściwa ocena jędrności skóry i dostosowanie jej odpowiedniego napięcia oraz linii cięcia. Od samej linii cięcia i metody szycia zależy, czy blizna będzie gładka i pozbawiona defektu „psich uszu”, a więc podniesionych końców skóry.

 

Istnieją dwie możliwości znieczulenia: ogólne lub przewodowe. W przypadku znieczulenia przewodowego pacjent jest świadomy, chyba że zadecyduje inaczej. O wyborze metody znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z pacjentem na podstawie wyników badań i wywiadu.

 

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

 

Bezpośrednio po operacji pacjent ubierany jest w specjalny gorset uciskowy, redukujący zasinienia i obrzęki oraz regulujący właściwy stopień obkurczania się skóry. Gorset należy nosić minimum 6-8 tygodni. Po plastyce brzucha, a szczególnie tej poszerzonej o liposukcję brzucha lub wzgórka łonowego, mogą wystąpić duże zasinienia w kolorze żółtym lub prawie czarnym, jest to normalny objaw. Zasinienia powinny zniknąć w przeciągu 10 dni. Zalecamy włączenie w proces rehabilitacji serii masaży - drenaży limfatycznych, które znacznie przyspieszą proces gojenia oraz zagwarantują właściwe wymodelowanie sylwetki. Podczas sesji drenaży udrażniany jest system limfatyczny odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn oraz nadmiaru wody zebranej w tkance podskórnej. Ponadto rozbijane podczas masażu kuleczki tłuszczowe zmieniają swoją konsystencję, dzięki czemu są w pierwszej kolejności spalane przez nasz organizm. W pierwszym etapie rekonwalescencji brzuch jest obrzmiały i opuchnięty powyżej linii cięcia. Szczupłym pacjentom, u których wykonana była jedynie mini-abdominoplastyka może się wydawać, że zmiana nie jest wystarczająca. Jednak na pierwsze wiarygodne efekty trzeba poczekać 6 tygodni. Pełny efekt osiągany jest po 3 miesiącach.

 

Przez pierwsze 3 tygodnie należy prowadzić oszczędny, sanatoryjny tryb życia oraz wyeliminować lub ograniczyć palenie do maksymalnie 4 papierosów dziennie. Nikotyna wpływa niekorzystnie na proces gojenia, blizny mogą zacząć ropieć lub goić się nieregularnie. Przez okres pierwszych dwóch miesięcy należy unikać dźwigania, sportu i wysiłku fizycznego, szczególnie jeśli zakres zabiegu poszerzony był o zacieśnianie powięzi mięśni prostych brzucha.

 

Po zdjęciu szwów w 10-14 dobie zalecamy smarowanie blizny preparatami przyspieszającymi gojenie oraz nawilżanie powierzchni brzucha oliwką lub balsamem. W okresie letnim, do pół roku od zabiegu, należy osłaniać bliznę przed promieniami słonecznymi lub smarować kremem z wysokim filtrem.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Maciej Kulicki

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii plastycznej. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ