Palec "zacinający"

Palec "zacinający"

UMÓW WIZYTĘ

Palec „zacinający” (palec “zablokowany”, palec „trzaskający”) jest zespołem pochewkowo-ścięgnistym polegającym na blokowaniu się ścięgien zginaczy w obrębie zgrubienia pochewki, zwanego troczkiem. Często współistnieje z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i chorobami reumatycznymi.

 

Jakie są objawy palca "zacinającego"?

Mogą się pojawić nagle lub stopniowo. Często znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Najczęściej dotyczą kciuka i palca IV (serdecznego), ale mogą pojawić się w każdym palcu.

Blokowanie się palca

Blokowanie się i „przeskakiwanie” palca występuje w trakcie zginania, moment ten jest bolesny. W bardziej zaawansowanych stadiach palec może pozostać na stałe zablokowany.

Bóle

Najczęściej po dłoniowej stronie stawu śródręczno-palcowego (u podstawy palca). Nacisk w tym miejscu powoduje nasilenie dolegliwości bólowych.

Diagnostyka i leczenia palca "zacinającego"

Diagnostykę choroby palca “zacinającego” (trzaskającego) przeprowadza doktor już podczas pierwszej wizyty. Wywiad i badanie przedmiotowe uzupełnia badanie USG (koniecznie poinformuj w trakcie rezerwacji o chęci wykonania badania), które pozwala na ocenę pogrubienia tkanek oraz na dynamiczne prześledzenie ruchu ścięgien.

Dodatkowo opcja Dopplera wykrywa przekrwienie tkanek świadczące o zapaleniu. W trakcie badania pacjent sam może „przyjrzeć się” własnej chorobie oraz zrozumieć jej przyczynę. Uwaga, jeśli posiadasz wcześniej wykonane USG potwierdzające chorobę ponowne badanie nie jest konieczne.

Wizyta kwalifikacyjna

Wywiad i badanie fizykalne, ewentualnie uzupełnione o USG wykonane w trakcie wizyty, pozwala postawić diagnozę. Początkowo leczenie najczęściej jest zachowawcze. Jeśli objawy trwają dłużej rozważamy operację, która oprócz przecięcia troczka pozwala na uwolnienie ścięgien ze zrostów oraz usunięcie nadmiaru błony maziowej. 

Powrót do sprawności

Ćwiczenia operowanego palca należy rozpocząć natychmiast po opuszczeniu sali operacyjnej. Blokowanie się w większości przypadków ustępuje natychmiast, natomiast na ustąpienie dolegliwości bólowych trzeba poczekać kilka, kilkanaście dni.

Zakończenie leczenia

Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 4-6 tygodni (w przypadku pracy biurowej 5-10 dni). Po tym czasie możliwy jest powrót do aktywności sprzed operacji.

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Arkadiusz Madej

Specjalista ortopedii i traumatologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Sebastian Witkowski

Specjalista ortopedii i traumatologii

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ