Nowoczesne leczenie przepukliny pachwinowej metodą TEP (ang. TEP – Totally Extraperitoneal Repair). Zabieg wykonywany jest z dostępu całkowicie zewnątrzotrzewnowego metodą laparoskopową.
Operacje laparoskopowe przepuklin pachwinowych zapewniają pacjentowi większy komfort oraz szybszy powrót do pełnej aktywności niż po operacjach klasycznymi metodami otwartymi. Metoda przezbrzuszna przedotrzewnowa (TAPP – transabdominal preperitoneal) daje chirurgowi łatwiejszą orientację. Metoda całkowicie zewnątrzotrzewnowa (TEP – totally extraperitoneal) mimo, że początkowo trudniejsza technicznie, po nabyciu doświadczenia przez chirurga, gwarantuje bezpośredni, szerszy dostęp do przestrzeni przedotrzewnowej bez konieczności nacinania otrzewnej.
Pacjenci z przepukliną pachwinową mogą skorzystać z nowoczesnych metod leczenia dzięki tej małoinwazyjnej metodzie operacyjnej nazwanej w skrócie TEP (rodzaj zabiegu dokonywanego przy pomocy laparoskopu w przestrzeni przedotrzewnowej, bez otwierania jamy brzusznej).
Zabiegi przepukliny pachwinowej metodą TEP wykonywane są w znieczuleniu ogólnym.
Zabieg polega na nacięciu skóry w okolicy pępka, wprowadzeniu trokara o śr. 10mm, a przez niego optyki kamery. Pod kontrolą wzroku, insuflując dwutlenek węgla wytwarza się przestrzeń pomiędzy powłokami podbrzusza, a otrzewną. Do wytworzonej w ten sposób przestrzeni wprowadza sie kolejne dwa trokary o śr. 5-6mm i przy pomocy narzędzi laparoskopowych odprowadza się worek przepuklinowy do jamy brzusznej. Następnie zabezpiecza się osłabioną ścianę brzucha niewchłanialną siatką polipropylenową. W przestrzeni przedotrzenowej pozstawia się na kilka godzin cienki drenik w celu usunięcia resztek gazu i kontroli krwawienia.
Zalety plastyki przepukliny pachwinowej techniką laparoskopową z dostępu całkowicie przedotrzewnowego TEP: