Liposukcja brzucha

UMÓW WIZYTĘ
Liposukcja brzucha jest zabiegiem potocznie określanym jako odsysanie tłuszczu, który ma na celu wymodelowanie tej partii ciała. Jest to inwazyjny zabieg chirurgii plastycznej, umożliwiający trwałe pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha i talii.

 

Otyłość brzuszna to częsty problem u Pań po ciąży, leczących się hormonalnie, np. przy zespole PCOS – policystycznych jajników oraz u pacjentów przy problemach cukrzycy drugiego stopnia i insulinooporności. Defekt ten jest bardzo trudny do usunięcia nawet przy zastosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeń, zwłaszcza u kobiet po cesarskim cięciu, u których dodatkowo występuje zaciągnięta blizna. Rozwiązaniem problemu związanego z nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha, która trudna jest do zlikwidowania odpowiednią dietą i ćwiczeniami, jest poddanie się operacji plastycznej usuwania tłuszczu, określanej jako liposukcja.

 

Liposukcja iniekcyjna brzucha
Liposukcja brzucha to zabieg polegający na pozbywaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej z dolnej, środkowej oraz górnej części brzucha. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym z wykorzystaniem specjalnej kaniuli umożliwiającej odessanie tłuszczu. Dodatkowo zabieg usuwania tkanki tłuszczowej rozszerzany jest o liposukcję „boczków”, w celu zaznaczenia talii i wymodelowania sylwetki. Efektem zabiegu jest wymodelowanie powierzchni zabiegowej oraz trwałe usunięcie komórek tłuszczowych z tego obszaru. Procedura chirurgiczna pozwala na zmniejszenie obwodu o kilka centymetrów w miejscu przeprowadzanego zabiegu, a także korektę nierówności na skórze będących wynikiem nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej.
W naszej klinice zabieg często wykonywany jest w połączeniu z plastyką brzucha.

 

Wskazania
Zabieg liposukcji brzucha polecany jest Pacjentom, których namiar tkanki tłuszczowej nagromadzony jest w dolnej, górnej lub bocznej części brzucha. W przypadku dużej utraty wagi lub po ciąży, liposukcja wspierana jest często plastyką brzucha, polegającą na wycięciu nadmiaru skóry w linii bikini ( w linii kolców biodrowych) . Efekt finalny widoczny jest po 2-3 miesiącach od zabiegu.

 

Przebieg operacji:
W Bali Clinic wszystkie zabiegi liposukcji przeprowadzane są metodą klasyczną – mokrą. Zabieg rozpoczyna się od wstrzyknięcia do warstwy podskórnej specjalnego płynu, rozbijającego komórki tłuszczowe, umożliwiając ich łatwe i precyzyjne usunięcie przy minimalnym krwawieniu. Anestetyki zawarte w preparacie działają znieczulająco i przeciwbólowo w trakcie i po operacji oraz pomagają zminimalizować ilość wysięków po operacji. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana zarówno w zabiegach samej liposukcji, jak i w przeszczepach komórek tłuszczowych do wybranych partii ciała.
Przebieg liposukcji
Jak wygląda liposukcja brzucha? Na skórze Pacjenta przed operacją wyznaczane są obszary objęte liposukcją, w taki sposób, by zapewnić możliwie najlepszy efekt modelujący. Przy liposukcji powłok brzusznych u Pań wyznaczana jest dodatkowo linia talii, której modelowanie ma zapewnić estetyczne wcięcie, charakterystyczne dla kobiecej budowy ciała. Podczas operacji wykonywane jest niewielkie nacięcie, wielkości około 2 mm, przez które wprowadzana jest do tkanki tłuszczowej Pacjenta sonda połączona z urządzeniem ssącym – kaniulą. Przy użyciu specjalnego aparatu wytwarzane jest ujemne podciśnienie, które umożliwia odessanie rozbitej, przez wcześniej podany preparat, tkanki tłuszczowej.
Jednorazowo usuwa się zwykle 1-1,5 litra tłuszczu, jednak objętość nigdy nie powinna przekraczać 4 litrów.
Przy zabiegach liposukcji, najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne lub znieczulenie przewodowe. O wyborze formy znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z Pacjentem, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i analizie aktualnych wyników badań.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy
Bezpośrednio po zabiegu Pacjent ubierany jest w specjalny ubranie uciskowe, które ma na celu przyspieszenie obkurczania skóry w miejscach poddawanych zabiegowi oraz zminimalizowanie zasinienia i obrzęków. Ubranie uciskowe po liposukcji brzucha należy nosić stale przez okres 6–8 tygodni.
W czasie pobytu w klinice Pacjentom po liposukcji podawany jest dożylnie antybiotyk, środki przeciwbólowe i nawadniające.
Od drugiego tygodnia po zabiegu wskazane są specjalistyczne masaże/drenaże limfatyczne – odpowiedzialne za udrażnianie systemów limfatycznych, zmniejszające obrzęki i zasinienia. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Szczególnie w przypadku powłok brzusznych odradzamy stosowania mechanicznych drenaży, które nie sprawdzają się na tym etapie rehabilitacji.
Pacjenci po zabiegu opuszcza klinikę następnego dnia w godzinach przedpołudniowych.
W okresie 3 tygodni od zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego oraz dźwigania. Blizny po liposukcji należy chronić przed promieniami słonecznymi i zabezpieczać kremem z wysokim filtrem UV.
Po zabiegu liposukcji większość pacjentów odczuwa ciągnięcie, ból oraz pieczenie na brzuchu i w okolicach. Bezpośrednio po operacji z rany mogą wyciekać resztki płynu, co powinno ustąpić samoistnie po około 8 godzinach. W przypadku, gdy powierzchnia liposukcji jest duża, pozostawia się w ranach małe dreny odprowadzające, usuwane przed opuszczeniem kliniki. W przeciągu dwóch do trzech dni od zabiegu mogą pojawić się duże zasinienia, również w okolicach, które nie były objęte liposukcją. Zasinienia znikają po około 10 dniach, a obrzęki schodzą stopniowo do 6 tygodni po zabiegu.
Efekt końcowy widoczny jest po ok. 3 miesiącach po zabiegu. Czas pełnej rekonwalescencji trwa od 4 do 8 tygodni.
 
Przeciwwskazania

- Problemy kardiologiczne
- Nieuregulowane ciśnienie
- Zaburzenia krzepliwości
- Ciąża i laktacja
- Infekcje ropne skóry
- Nieustabilizowane choroby przewlekłe
- Choroby autoimmunologiczne
 
Zalecenia przedoperacyjne

Przed operacyjnym usuwaniem tłuszczu z brzucha należy wykonać następujące badania:
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR
- EKG po 55. roku życia
- antygen HBS
- przeciwciała anty-HIV, anty-HCV
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom glukozy
- USG powłok brzusznych (zalecane w celu zminimalizowania ewentualnych powikłań)
Każde z powyższych badań można wykonać u nas, w klinice.
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.
Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.
Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.
Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Czy liposukcja brzucha boli? Czy konieczne jest przyjmowania środków przeciwbólowych w przeciągu pierwszego tygodnia?
Kwestia odczuwania bólu po zabiegu jest indywidualna, pacjenci zazwyczaj przyjmują środki przeciwbólowe doraźnie nie dłużej niż 7 dni.
Jak wygląda higiena obszaru zabiegowego po liposukcji?
Rany powstałe w miejscach po wprowadzeniu kaniuli należy przemywać do czasu zagojenia oraz zabezpieczyć je opatrunkami jałowymi. Skórę w miejscu poddanym liposukcji możemy smarować kremami nawilżającymi.
Jak długa jest hospitalizacja?
Pobyt na oddziale szpitalnym w klinice, przy tego rodzaju zabiegach to zazwyczaj jedna doba. Jeśli nie występują komplikacje po zabiegu pacjent opuszcza klinikę do godziny 12 następnego dnia.
Czy trzeba się jakoś przygotować do zabiegu?
Wymagane jest wykonanie serii badań krwi, na podstawie których oceniamy stan zdrowia pacjenta. Można poddać się kilku zabiegom drenażu limfatycznego co może przyspieszyć proces rekonwalescencji.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ