Liposukcja

UMÓW WIZYTĘ
Liposukcja jest procedurą potocznie nazywaną odsysaniem tłuszczu, mającą na celu wymodelowanie sylwetki. Należy jednak podkreślić, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, dlatego nie jest wskazana dla osób z dużą otyłością oraz z nadmiernie wiotką skórą, która jest niewystarczająco elastyczna. Liposukcja to zabieg umożliwiający miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu z najbardziej problematycznych partii ciała. Odbywa się on przy pomocy metalowej kaniuli, która umieszczana jest w niewielkich nacięciach skóry. Celem procedury chirurgicznej jest wymodelowanie sylwetki poprzez wyeliminowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, na którą nie zadziałały ćwiczenia i inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki temu możliwe jest nadanie ciału właściwych proporcji, które odpowiadają oczekiwaniom pacjentki. Liposukcja to zabieg pozwalający na trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej i wymodelowanie wybranych partii ciała. Operacja polecana jest szczególnie osobom, które mimo prowadzenia aktywnego trybu życia i przestrzegania zasad zdrowej diety, mają problem z pozbyciem się nagromadzonego tłuszczu. Uzyskany efekt wyszczuplenia i wymodelowania jest trwały, co nie oznacza, że tłuszcz nie może ponownie nagromadzić się w innych miejscach w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.
 
Wskazania do liposukcji
Zabieg zalecany jest u osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach ciała. Liposukcja najczęściej dotyczy: brzucha, bioder i ud.
 
Przeciwwskazania do liposukcji
Ciąża i laktacja
Infekcje ropne skóry
Cukrzyca
Nadczynność tarczycy
Problemy kardiologiczne
Nieuregulowane ciśnienie krwi
Zaburzenia krzepliwości krwi
Choroby autoimmunologiczne
 
Badania przed zabiegiem/operacją liposukcji
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR
- EKG po 55. roku życia
- antygen HBS
- przeciwciała anty-HIV, anty-HCV
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom glukozy
- USG powłok brzusznych (celem wykluczenia przepuklin i rozejść mięśni prostych brzucha)
Wszystkie badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, można przeprowadzić w naszej klinice.
 
Przebieg i opis zabiegu/operacji liposukcji
Jakie znieczulenie jest stosowane do liposukcji?
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, czasem w niektóre okolice ciała możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
 
Ile trwa zabieg liposukcji?
Czas trwania zabiegu pozbywania się tłuszczu wynosi od 1 do 3 godzin, uzależniony jest od obszaru/partii ciała poddawanego liposukcji oraz od ilości odsysanej tkanki tłuszczowej.
 
Jak wygląda zabieg liposukcji? 
W naszej klinice każdy zabieg liposukcji wykonuje się klasyczną metodą „mokrą” polegającą na wstrzyknięciu (iniekcyjnym podaniu) pod skórę specjalnego płynu, który rozdziela tkankę tłuszczową, co umożliwia łatwiejsze usunięcie jej, unikając obfitego krwawienia. Podczas drugiej fazy zabiegu na skórze pacjentki zaznacza się obszary, które zostaną poddane odessaniu, a następnie wykonuje się niewielkie nacięcia skóry skalpelem, które umożliwiają wprowadzenie kaniuli podłączonej do urządzenia ssącego. Urządzenie do liposukcji wytwarza ujemne podciśnienie, dzięki któremu lekarz może odessać rozbitą tkankę tłuszczową.
 
Zalecenia przedoperacyjne
Jak się przygotować do liposukcji? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków takich jak aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.
Zalecenia pooperacyjne/pozabiegowe i rekonwalescencja po liposukcji
Wizyta kontrolna powinna się odbyć w ciągu 10 dni od zabiegu.
Aby proces rekonwalescencji po tego typu zabiegach przebiegał sprawniej, po operacji pacjentka ubierana jest w specjalne ubranie uciskowe. Noszenie stroju uciskowego przez 6-8 tygodni minimalizuje zasinienia i obrzęki oraz przyspiesza proces obkurczania skóry w miejscu poddanym liposukcji.
Przez pierwsze dni po operacji zalecany jest oszczędzający tryb życia (zakaz dźwigania, uprawiania sportu), należy znacznie ograniczyć palenie papierosów.
Po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, często porównywany do mocnego stłuczenia. Do 7 dni po zabiegu z ran mogą się sączyć osocze i resztki roztworu, jakim zostało ostrzyknięte miejsce operowane. Zasinienia i obrzęki mogą się pojawić już w drugiej dobie po zabiegu, obrzęk może wystąpić poniżej lub powyżej miejsca operowanego. Zasinienia jak i obrzęki powinny zejść po około 6 tygodniach od zabiegu. 
W okresie rekonwalescencji kluczową rolę odgrywają drenaże limfatyczne, które poprawiają wydolność limfatyczną organizmu, zmniejszają obrzęki i modelują ciało. Masaże całego ciała powodują rozbicie kuleczek tłuszczowych oraz ich naturalne spalanie przez organizm – JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH ZALECEŃ PO LIPOSUKCJI JEST WYKONYWANIE MASAŻY/ DRENAŻY LIMFATYCZNYCH.
Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze pacjentki mogą zasięgnąć porady fizjoterapeuty podczas porannego obchodu lekarskiego lub podczas wizyty kontrolnej.

 

 

WAŻNE INFORMACJE

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ