Liposukcja

UMÓW WIZYTĘ

Liposukcja jest procedurą potocznie nazywaną odsysaniem tłuszczu, mającą na celu wymodelowanie sylwetki. Należy jednak podkreślić, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, dlatego nie jest wskazana dla osób z dużą otyłością oraz z nadmiernie wiotką skórą, która jest niewystarczająco elastyczna. Liposukcja to zabieg umożliwiający miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu z najbardziej problematycznych partii ciała. Odbywa się on przy pomocy metalowej kaniuli, która umieszczana jest w niewielkich nacięciach skóry. Celem procedury chirurgicznej jest wymodelowanie sylwetki poprzez wyeliminowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, na którą nie zadziałały ćwiczenia i inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki temu możliwe jest nadanie ciału właściwych proporcji, które odpowiadają oczekiwaniom pacjentki. Liposukcja to zabieg pozwalający na trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej i wymodelowanie wybranych partii ciała. Operacja polecana jest szczególnie osobom, które mimo prowadzenia aktywnego trybu życia i przestrzegania zasad zdrowej diety, mają problem z pozbyciem się nagromadzonego tłuszczu. Uzyskany efekt wyszczuplenia i wymodelowania jest trwały, co nie oznacza, że tłuszcz nie może ponownie nagromadzić się w innych miejscach w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.

 

Wskazania do liposukcji

Zabieg zalecany jest u osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach ciała. Liposukcja najczęściej dotyczy:

bioder

brzucha

ud

 

Przeciwwskazania do liposukcji

Ciąża i laktacja

Infekcje ropne skóry

Cukrzyca

Nadczynność tarczycy

Problemy kardiologiczne

Nieuregulowane ciśnienie krwi

Zaburzenia krzepliwości krwi

Choroby autoimmunologiczne

 

Badania przed zabiegiem/operacją liposukcji

grupa krwi

morfologia

badanie ogólne moczu

koagulogram – APTT, INR, PT

EKG po 40. roku życia

antygen HBS

elektrolity

poziom cukru

USG powłok brzusznym (celem wykluczenia przepuklin i rozejść mięśni prostych brzucha)

Wszystkie badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, można wykonać w naszej Klinice.

 

Zalecenia przedoperacyjne

Jak się przygotować do liposukcji? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków tj. aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

 

Przebieg i opis zabiegu/operacji liposukcji

Jakie znieczulenie jest stosowane do liposukcji? Operacja wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, czasem w niektóre okolice ciała możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

 

Ile trwa zabieg liposukcji?

 Czas trwania zabiegu pozbywania się tłuszczu wynosi od 1 do 3 godzin, uzależniony jest od obszaru/partii ciała poddawanego liposukcji oraz od ilości odsysanego tłuszczu.

 

Jak wygląda zabieg liposukcji? 

W naszej Klinice każdy zabieg liposukcji wykonuje się klasyczną metodą „mokrą” polegającą na wstrzyknięciu (iniekcyjnym podaniu) pod skórę specjalnego płynu, który rozdziela tkankę tłuszczową, co umożliwia łatwiejsze usunięcie jej, unikając obfitego krwawienia. Podczas drugiej fazy zabiegu na skórze pacjentki zaznacza się obszary, które zostaną poddane odessaniu, następnie wykonuje się niewielkie nacięcia skóry skalpelem, które umożliwiają wprowadzenie kaniuli podłączonej do urządzenia ssącego. Urządzenie do liposukcji wytwarza ujemne podciśnienie, dzięki któremu lekarz może odessać rozbitą tkankę tłuszczową.

 

Zalecenia pooperacyjne/pozabiegowe i rekonwalescencja po liposukcji

Wizyta kontrolna powinna się odbyć w ciągu 10 dni od zabiegu.

Aby proces rekonwalescencji po tego typu zabiegach przebiegał sprawniej, po operacji pacjentka ubierana jest w specjalne ubranie uciskowe. Noszenie stroju uciskowego przez 6-8 tygodni minimalizuje zasinienia i obrzęki oraz przyspiesza proces obkurczania skóry w miejscu poddanym liposukcji.

Przez pierwsze dni po operacji zalecany jest oszczędzający tryb życia (zakaz dźwigania, uprawiania sportu), należy znacznie ograniczyć palenie papierosów.

Po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, często porównywany do mocnego stłuczenia. Do 7 dni po zabiegu z ran mogą się sączyć osocze i resztki roztworu, jakim zostało ostrzyknięte miejsce operowane. Zasinienia i obrzęki mogą się pojawić już w drugiej dobie po zabiegu, obrzęk może wystąpić poniżej lub powyżej miejsca operowanego. Zasinienia jak i obrzęki powinny zejść po około 6 tygodniach od zabiegu, zalecane jest, aby poddać się przynajmniej 10 drenażom limfatycznym.

W okresie rekonwalescencji kluczową rolę odgrywają drenaże limfatyczne, które poprawiają wydolność limfatyczną organizmu, zmniejszają obrzęki i modelują ciało. Masaże całego ciała powodują rozbicie kuleczek tłuszczowych oraz ich naturalne spalanie przez organizm – JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH ZALECEŃ PO LIPOSUKCJI JEST WYKONYWANIE MASAŻY/ DRENAŻY LIMFATYCZNYCH.

Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze pacjentki mogą zasięgnąć porady fizjoterapeuty podczas porannego obchodu lekarskiego lub podczas wizyty kontrolnej.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
Położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Aleksandra Anna Gołębiowska

Specjalista Dermatologii i Wenerologii Lekarz Medycyny Estetycznej

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ