Labioplastyka

UMÓW WIZYTĘ

Labioplastyka to zabieg korekty warg sromowych – zarówno mniejszych (labiominoroplastyka), jak i większych (labiomajoroplastyka). Operacja obejmuje plastykę warg sromowych z modyfikacją kształtu oraz korektą tkanki (zmniejszenie za dużych i skrócenie zbyt długich warg sromowych).

Celem zabiegu jest zapewnienie symetryzacji obu warg sromowych, przy zachowaniu warunków funkcjonalnych, umożliwiających aktywność seksualną i komfort codziennego życia. To również zabiegi ujędrniające wargi sromowe większe albo poprzez redukcję nadmiaru wiotkiej tkanki lub wypełnienie własną tkanką tłuszczową bądź wypełniaczem.

 

Zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka to głównie korekta warg sromowych usuwająca przerost warg sromowych mniejszych, ale czasem i większych. Labioplastykę wykonujemy różnymi technikami, prowadząc linie cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt po spełniał oczekiwania pacjentki.

 

Zmniejszenie warg sromowych mniejszych

Labiominoroplastyka polega na plastyce (zmianie kształtu) warg sromowych mniejszych. Zabieg ten wskazany jest u kobiet, które posiadają zbyt duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe, w przypadku dużej asymetrii nierzadko wykonuje się labioplastykę jednostronną.

 

Przerost lub asymetria warg sromowych wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów (jazda konna, jazda na rowerze). Bywa, że problemy związane z budową warg sromowych negatywnie wpływają na doznania seksualne pacjentki, a same wargi zawijają się podczas penetracji, sprawiając ból i utrudniając tym samym osiągnięcie orgazmu.

 

Zabieg ma charakter chirurgiczny – likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Celem procedury chirurgicznej jest redukcja lub zmiana kształtu. Zabieg w naszej Klinice wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym („od pasa w dół”), czasem w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku przeciwwskazań do wymienionych rodzajów znieczuleń istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 30 a 60 minut.

 

Istnieje ponad 10 technik wykonania plastyki warg sromowych mniejszych, a decyzja o wyborze konkretnej z nich uzależniona jest od rodzaju przerostu, wieku i oczekiwań pacjentki. Rodzaj narzędzia tnącego dobierany jest także pod względem techniki prowadzenia cięcia i predyspozycji operatora w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu estetycznego i funkcjonalnego. Podczas jednego zabiegu można wykonać labioplastykę połączoną z waginoplastyką (plastyką pochwy) lub hoodoplastyką (plastyką napletka łechtaczki).

 

Labiominoroplastykę można wykonać przy użyciu lasera, skalpela lub radiofrekwencji – w każdym z wymienionych zabiegów stosowane są szwy rozpuszczalne. Plastyka warg sromowych wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjentka opuszcza Klinikę zwykle wieczorem w dniu zabiegu, czasami następnego dnia rano.

 

Zmniejszenie warg sromowych większych

Labiomajoroplastyka to zabieg polegający głównie na zmianie kształtu i redukcji (skracaniu) przerośniętych warg sromowych większych. Operacja plastyczna pomniejszania sromu dedykowana jest dla tych kobiet, dla których wygląd warg sromowych większych jest niesatysfakcjonujący ze względu na ich asymetrię, a także u których doszło do deformacji na skutek procesu starzenia, zmian hormonalnych lub zwiotczenia. Należy podkreślić, że asymetria mogą mieć negatywny wpływ na doznania seksualne.

 

Jeżeli zwiotczenie jest większe i nie dotyczy wyłącznie braku uwodnienia tej okolicy, ale jest dodatkowo wynikiem nadmiernego rozciągnięcia skóry, wówczas można pokusić się o próbę nieinwazyjnego obkurczenia skóry warg sromowych większych za pomocą HIFU (skuteczność do 50% – zależna jest od ilości nadmiaru skóry). Zabieg pozwala osiągnąć efekt liftingu warg sromowych. Natomiast dla pozostałej grupy pacjentek mamy możliwość chirurgicznej korekty warg sromowych. Kosmetyka sromu w tym przypadku polega na wycinaniu i usuwaniu nadmiaru skóry, uzupełnieniu ubytków w powięzi tej okolicy i zeszyciu z ukryciem blizny w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Chirurgiczna korekta powinna być wykonana w znieczuleniu przewodowym. Szwy z tej okolicy utrzymywane są co najmniej dwa tygodnie.

 

Powiększenie warg sromowych

Ginekologia estetyczna umożliwia nie tylko redukcję za dużych warg sromowych, ale także ich powiększenie lub odbudowę w przypadku zaniku (atrofii) sromu, co może negatywnie wpływać na doznania seksualne. Augmentacja, czyli powiększenie i/lub wypełnienie warg sromowych można wykonać przy użyciu własnego tłuszczu lub wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym, a czasem ogólnym i zazwyczaj trwa między 15 a 20 minut.

 

Korekta warg sromowych

Labioplastyka (labiaplasty) to zabieg, który obejmuje chirurgiczną korektę wielkości warg sromowych:

zwykle – redukcję warg sromowych mniejszych

rzadziej – redukcję warg sromowych większych,

czasem – rekonstrukcję po urazie w czasie porodu,

niekiedy – powiększenie warg sromowych większych poprzez wstrzyknięcie podskórnie wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego bądź autologicznej tkanki tłuszczowej).

Labioplastykę, w zależności od rodzaju i indywidualnych wskazań, przeprowadzamy z wykorzystaniem skalpela, wiązki lasera lub radiofrekwencji (elektrody z igłą elektrochirurgiczną o częstotliwości radiowej (RF)). Niezależnie jednak od wybranej techniki, prowadzimy linię cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt przed i po spełniał oczekiwania pacjentki.

Należy jednak podkreślić, że finalnie wybór metody przeprowadzenia korekty wyglądu warg sromowych nie wpływa na efekt estetyczny. Z tego powodu, wszelkie wady i zalety metod wykonywania labioplastyki warto przedyskutować z lekarzem, który będzie operował. Priorytetem jest dobór odpowiedniej metody do skali problemu i oczekiwanych efektów, aniżeli wybór nowszej techniki.

Wskazania

Przerost warg sromowych większych i/lub mniejszych

Asymetria warg sromowych

Zawijanie się warg sromowych podczas penetracji

Częste podrażnienia i stany zapalne warg sromowych

Defekty poporodowe

Zanik warg sromowych większych

Wiotkość warg sromowych większych

Hiperpigmentacja wargowa (ciemniejszy brzeg wargi sromowej mniejszej i/lub większej)

Brak satysfakcji pacjentki z aspektów estetycznych warg sromowych

Inne anomalie w tym obszarze

 

Przeciwwskazania

Okres ciąży i karmienia

Niepełnoletność – konsultacja może być wykonana tylko w obecności matki/ojca lub opiekuna prawnego niepełnoletniej córki a zabieg może być wykonany tylko za zgodą ich obu, (czasem dodatkowo wymagana jest zgoda psychologa)

Złe wyniki badań laboratoryjnych krwi – dotyczy znieczulenia przewodowego lub ogólnego

Aktywna infekcja okolic intymnych

Obecność zmian onkologicznych

Krwawienie miesiączkowe okołozabiegowe (do 7 dni po zabiegu) jest przeciwskazaniem względnym, gdyż może wydłużyć proces gojenia

 

Zalecenia przedoperacyjne

Jak przygotować się do zabiegu? Operację poprzedza wizyta konsultacyjna, na której omawiane są wszystkie zalecenia przedzabiegowe. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilację stref intymnych.

 

Przebieg operacji/zabiegu

Jak wygląda operacja/zabieg labioplastyki? Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu zabiegowego lub sali operacyjnej w zależności od rodzaju zastosowanego znieczulenia: miejscowego, przewodowego lub ogólnego. Znieczulenie ogólne wskazane jest szczególnie wtedy, gdy zakres operacyjny jest rozszerzony jeszcze o inne zabiegi. Anestezjolog znieczula pacjentkę do zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym znieczulenie iniekcyjnie podaje lekarz w taki sposób, by maksymalnie zniwelować odczucia bólowe. W zależności od wybranej techniki zabiegowej lekarz przeprowadza cięcie i zszywa ranę. Do zabiegu korekty warg sromowych wykorzystywane są nici rozpuszczalne, a sam szew jest zakładany w taki sposób, by ukryć blizny w fałdach skórnych.

 

W przypadku wolumetryzacji (powiększenia) warg sromowych większych lekarz pobiera drogą liposukcji tkankę tłuszczową z okolic pępka, wzgórka łonowego lub innego wskazanego przez pacjentkę miejsca. Następnie pozyskaną tkankę tłuszczową podaje iniekcyjnie w wargi sromowe, wypełniając je i modelując jednoczasowo. W przypadku użycia wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy, procedura wygląda analogicznie z pominięciem etapu pozyskania materiału do wypełnienia.

 

Przy chirurgicznej korekcie warg sromowych większych przeprowadzane jest cięcie eliptyczne pionowe schowane w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Na ranę zakładane są najczęściej szwy wchłanialne.

 

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Po założeniu opatrunku pacjentka przechodzi na salę pooperacyjną, gdzie pod opieką położnej odpoczywa. Standardowo w godzinach popołudniowych opuszcza Klinikę, najpóźniej następnego dnia rano. W zależności od zakresu zabiegu otrzymuje zalecenia do stosowania w domu, w tym receptę na leki przeciwbólowe. Po korekcie warg sromowych zaleca się kilkudniowy odpoczynek, higienę oraz luźną odzież.

 

Higiena miejsca intymnego po labioplastyce powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej lub preparatami takimi jak Azucalen lub Tantum Rosa (do kupienia w aptece) i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Lepiej nie stosować mydła w kostce, gąbek i myjek, gdyż mogą rozwijać się w nich bakterie. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia miejsc operowanych. Z uwagi na opuchliznę nie należy w pierwszym okresie porównywać wyglądu sprzed i po zabiegu. Po zabiegu wstępny efekt będzie widoczny po około 2-4 tygodniach, jak zejdzie większa część obrzęku.

 

Standardowo po 7 dniach od zabiegu niezbędna jest konsultacja oraz zdjęcie szwów. Mimo iż zakładane są szwy wchłanialne, z uwagi na wrażliwość okolic zabiegowych, część z nich wymaga zdjęcia ze względu na uczucie ciągnięcia, pieczenia i podrażnienia.

W sytuacjach wystąpienia intensywnego krwawienia lub wzmożonej bolesności należy skontaktować się z Kliniką. Podobnie w przypadku rozejścia się lub zainfekowania rany.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt operacji.

 

Wywiad o labioplastyce:

https://youtu.be/ncTTCy7p7jw

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSKICH >

Antonina Lisowska

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic
Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Michał Barwijuk

Współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Ginekolog plastyczny. Specjalista położnictwa i ginekologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Małgorzata Nowicka

Doktor nauk medycznych
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii. Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Piotr Dobroński

Prof. nadzw.dr hab.n.med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Tadeusz Issat

Prof. nadz. dr hab.n.med.
Specjalista położnictwa i ginekologii. Wykładowca.

Karolina Kowalczyk

mgr położnictwa
położna, pielęgniarka

Katarzyna Kornet

mgr położnictwa
położna, pielęgniarka

Maciej Łapoć

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Aleksandra Anna Gołębiowska

Specjalista dermatologii i wenerologii. Lekarz Medycyny Estetycznej. Wykładowca.

Maciej Kulicki

Doktor nauk medycznych
Specjalista chirurgii plastycznej. Szkoleniowiec i wykładowca.

Monika Sawicka

mgr fizjoterapii
trener medyczny
nauczyciel pilates.

Arkadiusz Madej

Specjalista ortopedii i traumatologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Sebastian Witkowski

Specjalista ortopedii i traumatologii.

Bogusław Drotlef

Specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Dorota Midak-Gruber

mgr położnictwa
instrumentariuszka

Aleksandra Ciupidro

mgr położnictwa
instrumentariuszka

Tomasz Oleksik

Specjalista położnictwa i ginekologii.

Mariusz Borkowski

Lekarz medycyny estetycznej. Wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ