Odstające uszy to zupełnie niezależna od nas cecha wyglądu, która społecznie uznawana jest za duży defekt. Może być ona źródłem wielu kompleksów i nieprzyjemności, szczególnie w wieku dziecięcym. Nie warto zatem czekać z operacją plastyczną uszu do wieku dorosłego – szczególnie, że u dzieci korekcja małżowiny przebiega łatwiej i wiąże się z mniejszym ryzykiem dolegliwości pooperacyjnych. Pacjent, aby zostać zakwalifikowany do wykonania zabiegu, powinien mieć skończone co najmniej 12 lat.
Korekcja uszu, w porównaniu do innych zabiegów plastycznych, jest zabiegiem mało obciążającym. Nacięcie wykonywane jest za małżowiną. Odsłonięta w ten sposób chrząstka zostaje osłabiona, a następnie jest modelowana do momentu uzyskania pożądanego rezultatu. Na koniec zakładane są szwy kształtujące.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Przed zabiegiem:
Lekarz przeprowadza konsultację, podczas której dokładnie tłumaczy pacjentowi (w przypadku dziecka oczywiście także jego rodzicom) wszelkie kwestie związane z operacją i jej rezultatem, a także zleca wykonanie badań. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych.
Po zabiegu:
Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest opatrunek z antybiotykiem, stabilizowany przy pomocy bandaża elastycznego, który pomaga w kształtowaniu przyszłego wyglądu małżowin usznych. W pierwszym tygodniu po zabiegu, do czasu zdjęcia szwów, nie powinno się myć głowy. Mogą wystąpić obrzęk i ból, zaburzenia czucia, które jednak powinny ustąpić po maksymalnie dwóch tygodniach. Zalecane jest także noszenie opaski na uszach: w pierwszych tygodniach po zabiegu w trakcie uprawiania sportu, a co najmniej 6 tygodni po zabiegu w czasie snu.
Czas zabiegu: 90-120 min
Wizyty kontrolne: w 7 i 14 dobie oraz po 3 miesiącach od operacji
Znieczulenie: miejscowe
Rekonwalescencja: 2 tygodnie