Hymenotomia to zabieg polegający na usunięciu błony dziewiczej. Wykonywany jest z przyczyn medycznych – jeżeli błona dziewicza jest bardzo twarda od urodzenia, utrudniająca inicjację seksualną i niepodatna na przerwanie lub na życzenie pacjentki (z przyczyn osobistych tj. obawa przed bólem i krwawieniem).
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania wynosi od 10 do 20 minut. Usunięcie błony dziewiczej odbywa się poprzez nacięcie i usunięcie fragmentów lub całej błony wyłączając okolice cewki moczowej. Do zabiegu stosowane są szwy wchłanialne.
Okres pozabiegowy
Po zabiegu i kilkugodzinnej hospitalizacji, pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po upływie ok. 4 tygodni.
Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy.
Zalecenia przedzabiegowe
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (istnieje możliwość pobrania ich u nas w klinice):
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR
- EKG po 55. roku życia
- antygen HBS
- przeciwciała anty-HIV, anty-HCV
- elektrolity (Na+, K+)
- poziom glukozy
Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.
Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilację stref intymnych.