Choroba de Quervaina (zapalenie pierwszego przedziału prostowników nadgarstka) jest zespołem pochewkowo-ścięgnistym polegającym na blokowaniu się ścięgien prostownika krótkiego kciuka oraz odwodziciela długiego kciuka w obrębie zgrubienia pochewki. Często współistnieje z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i chorobami reumatycznymi. U młodych mam niejednokrotnie związana jest z nieprawidłowym noszeniem niemowląt.
Jakie są objawy choroby De Quervaina?
Objawy choroby de Quervaina najczęściej rozpoczynają się nagle, znacznie utrudniając lub uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności.
Bóle nadgarstka
Bóle promieniowej strony nadgarstka (od strony kciuka), ostre i kłujące. Nasilają się w trakcie ruchów kciuka oraz nadgarstka.
Blokowanie nadgarstka
Występuje rzadko, związane jest ze znacznym nasileniem choroby.
Obrzęk okolic nadgarstka
Często obrzęk i zgrubienie w okolicy nadgarstka widoczne są w miejscu największej bolesności.
Diagnostyka i leczenie choroby de Quervaina
Diagnostykę choroby de Quervaina przeprowadza doktor już podczas pierwszej wizyty. Wywiad i badanie przedmiotowe uzupełnia badanie USG (koniecznie poinformuj w trakcie rezerwacji o chęci wykonania badania), które pozwala na ocenę pogrubienia tkanek oraz na dynamiczne prześledzenie ruchu ścięgien. Dodatkowo opcja Dopplera wykrywa przekrwienie tkanek świadczące o zapaleniu.
W trakcie badania pacjent sam może „przyjrzeć się” własnej chorobie oraz zrozumieć jej przyczynę. Uwaga, jeśli posiadasz wcześniej wykonane USG potwierdzające chorobę ponowne badanie nie jest konieczne.
Wizyta kwalifikacyjna
Wywiad i badanie fizykalne, ewentualnie uzupełnione o USG wykonane w trakcie wizyty, pozwala postawić diagnozę. Początkowo leczenie najczęściej jest zachowawcze. Jeśli objawy trwają dłużej rozważamy operację, która oprócz przecięcia troczka pozwala na uwolnienie ścięgien ze zrostów oraz usunięcie nadmiaru błony maziowej.
Powrót do sprawności
Ćwiczenia operowanej ręki należy rozpocząć natychmiast po opuszczeniu sali operacyjnej. Blokowanie się kciuka i nadgarstka w większości przypadków ustępuje natychmiast, natomiast na ustąpienie dolegliwości bólowych trzeba poczekać kilka, kilkanaście dni.
Zakończenie leczenia
Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 4-6 tygodni (w przypadku pracy biurowej 5-10 dni). Po tym czasie możliwy jest powrót do aktywności sprzed operacji.