Biopsja mappingowa jąder

UMÓW WIZYTĘ

Biopsja mappingowa jąder (FNA Mapping) to zabieg wykorzystywany w diagnostyce męskiej niepłodności. Charakteryzuje się on bardzo małą inwazyjnością. Na czym polega zabieg? Jaki jest koszt biopsji mappingowej?

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Na czym polega biopsja mappingowa jąder? – opis zabiegu

Znalezienie i pobranie plemników w trakcie biopsji u pacjentów z azoospermią (całkowity brak plemników) jest często bardzo trudne, głównie ze względu na fakt, iż w tych przypadkach spermatogeneza odbywa się tylko w niektórych lokalizacjach w jądrze. FNA jest techniką powalającą poprawić skuteczność biopsji jądra. Zabieg polega na pobraniu z od 4 do 18 miejsc (punktów) tkanki jądra i tym samym stworzenie rodzaju mapy ułatwiającej lokalizację ognisk spermatogenezy. Sam zabieg charakteryzuje się bardzo niskim odsetkiem powikłań (<0,1%). Skuteczność tej techniki wynosi ok 60% (przy 18 punkcjach na każde jądro), co stanowi dwukrotnie wyższą wartość od biopsji klasycznej. FNA mapping głównie przeprowadzane było w USA, ale od niedawna wykorzystywane jest także w Polsce. Znajduje ostatnio coraz szersze zastosowanie m. in u pacjentów po (sterylizującej) chemioterapii czy po przeszczepieniu szpiku kostnego. Znacząco zwiększa skuteczność mTESE (mikrochirurgiczna biopsja jądra). Pozwala na precyzyjne poszukiwanie ognisk spermatogenezy i jest dzięki temu zabiegiem mniej inwazyjnym. FNA pozwala poszerzyć diagnostykę niepłodności, ocenić szanse na powodzenie technik rozrodu wspomaganego (in vitro metodą ICSI), ale przede wszystkim dobrać optymalną technikę uzyskiwania nasienia do rozrodu wspomaganego.

 

Jakie są wskazania do przeprowadzenia biopsji jąder?

Wielu pacjentów zastanawia się, kiedy wykonać biopsję jąder. Wskazaniem do wykonania biopsji jąder jest niepłodność z towarzyszącą azoospermią (tj. całkowity brak plemników w nasieniu). Biopsję mapującą wykonuje się również u mężczyzn z podejrzeniem zatrzymania spermatogenezy lub zespołu samych komórek Sertolego (SCO – Sertoli Cell Only).

 

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia biopsji jąder?

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu biopsji mappingowej jest widoczny guz jądra, a także zmiany ropne na skórze moszny. Przeprowadzenie biopsji w przypadku zmian ropnych może bowiem doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji również we wnętrzu jądra.

 

 

WAŻNE INFORMACJE

NASI SPECJALIŚCI

ZOBACZ WSZYSTKICH >

Piotr Dobroński

Prof. nadzw. dr hab. n. med.
Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis

Doktor nauk medycznych. Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

ZOBACZ WIĘCEJ